Ověření Twitter účtu má za cíl jasně ukázat uživatelům sociální sítě, které profily jsou pravé a které nebyly ověřeny. Když tedy tweetuje novinář či slavná osobnost s ověřením, může uživatel věřit, že jde o pravý účet. Nyní populární síť opět přestala přijímat žádosti o ověření. Naposledy byly vypnuté po dobu 4 let.
Ověření účtů se ukazuje jako opakovaný problém. Twitter se opakovaně potýkal s problémovou transparentností procesu a po opětovném zprovoznění v létě minulého roku nyní opět otočil. Označení účtu totiž nebylo vždy udělováno správně.
Okradení uživatelé i šíření falešných zpráv
Ověřený profil lze poznat podle modrého odznáčku vedle uživatelského jména. Uživatel tak na první pohled vidí, zda se jedná o oficiální profil. Většinou si profily ověřují známé osobnosti, novináři, značky či třeba politici a aktivisti. Dříve mohl o ověření žádat kdokoliv, což se minulý rok změnilo a nyní se přijímání nových žádostí pozastavilo úplně.
Model S Plaid delivery pushed to June 10. Needs one more week of tweak.
This car feels like a spaceship. Words cannot describe the limbic resonance.
— Elon Musk (@elonmusk) May 29, 2021
Pro ověření požadovala oblíbená sociální síť osobní doklady či jinou formu věrohodného druhu identifikace. Krom zmíněného odznáčku, viz tweet Elona Muska, nezíská ověřený uživatel žádné výhody.
Twitter nezveřejnil konkrétní informace o tom, kdy a jak žádosti o ověření znovu zpřístupní. O důvodech pro pozastavení se zatím spekuluje, zdá se však, že se sociální síti nedařilo odfiltrovat falešné žádosti. Především kolem účtů zabývajících se kryptoměnami se objevila řada falešných účtů snažících se o podvody, v rámci kterých se podvodníci snažili ukrást finance důvěřivců.
Zdroje: 1, 2
Úvodní fotografie: Pixabay