Apple nudil a zklamal. Fanoušci nevidí důvod k nákupu nových hodinek a iPhonů 15

Apple už řadu let po sobě čelí kritice části fanoušků, že jeho novinky nejsou dostatečně inovativní. Potvrdily to i reakce na včerejší uvedení novinek v čele s iPhony 15 a hodinkami Watch Series 9.

Apple iPhone 15 Pro se od modelu 14 Pro prakticky moc neliší. Na sociálních sítích si lidé ještě v průběhu keynote začali sdílet vtipná meme a narážky na slabé inovace ze strany amerického giganta. iPhony jsou sice jako zařízení stále velmi dobré a jde i nadále o prémiové produkty, Apple však nedokáže překvapit tak jako dříve. Je to mj. tím, že dnešní generaci smartphonů lze už považovat za „hotový produkt“ a inovace se zde hýbou o poznání pomaleji než dříve.

Obrázek: Apple nudil a zklamal. Fanoušci nevidí důvod k nákupu nových hodinek a iPhonů 15

iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max jsou vyrobené z leteckého titanu. Zmizel přepínač zvonění a přibylo nové tlačítko Akce. Jinak je nový iPhone až příliš podobný předchozí generaci. Foto: Se souhlasem Apple

Že byla očekávání větší potvrzují i akciové trhy. Akcie Applu po uvedení novinek ztratily cca 2 %. Nejde však zatím o zásadní propad a lze očekávat, že Apple bude i nadále generovat zajímavé příjmy.

Máte hodinky od Applu? Pak můžete Watch Series 9 přeskočit

Největší změnou u chytrých hodinek Applu jsou gesta v rámci funkce DoubleTap, kdy lze ťuknutím prsty o sebe provádět různé akce. Dále pak fakt, že jsou hodinky prvním uhlíkově neutrálním produktem Applu. Do roku 2023 tomu tak má být u všech prodávaných zařízení. Jinak se klasicky změnil hlavně výkon díky čipu Apple S9 a kvalita displeje.

Co se týče kritizované výdrže, stále jde o produkt, který na jedno nabití vydrží sotva den a i když výrobce v rámci videí na keynote ukazoval scénáře, kdy lidé s hodinkami spí, jde podle diskutujících vzhledem k pomalému nabíjení a krátké výdrži o okrajový scénář.

Pozitivní je, že hodinky pro český trh oproti minulé generaci zlevnily. Od 22. září se začnou prodávat za 11 490 Kč ve 41mm verzi s Wi-Fi. 45mm verze s eSIM pak vyjde na 15 290 Kč.

Nový iPhone 15 aneb vylepšení spíše kosmetická

iPhony 15 a 15 Plus se v mnohém inspirovaly u loňských modelů iPhone 14 Pro. Zásadní změnou je napříč modely přechod na USB-C konektor, ze kterého lze kabelem nabíjet sluchátka či chytré hodinky. Dále došlo na výkonnější čipset Apple A16 Bionic z loňských vlajkových modelů a chytrý výřez v displeji Dynamic Island. Drobných změn a vylepšení se dočkal i 48Mpx fotoaparát. U iPhonu 15 nemile překvapilo využití pouze 60Hz displeje, což bychom od prémiového produktu nečekali.

Apple se po letech rozhodl odstranit oblíbený posuvník profilů. Místo něj nyní přibylo chytré mechanické tlačítko s nastavitelnými funkcemi a haptickou odezvou.

Apple se rozhodl, že výdrž baterie iPhonů je v současné době dostačující a tak má nová generaci iPhonů nachlup stejnou výdrž na jedno nabití jako jeho předchozí generace. I přes použití úspornějších čipů a technologií tak výdrž iPhonů už několik let stagnuje.

Dobrou zprávou je, že cena nových iPhonů 15 a 15 Plus je nižší a od 22. září budou modely v prodeji od 23 990 Kč za 128GB iPhone 15 a 26 990 Kč za 128GB iPhone Plus.

Pomalé změny jako nový standard mobilních gigantů?

Apple společně se Samsungem v posledních letech přistoupili k pomalým inkrementálním změnám svých vlajkových produktů. Vždy jsou o něco lepší než předchozí generace, ale čím dál méně dává smysl upgradovat na následující generaci. Uživatelům se zcela racionálně vyplatí alespoň jednu generaci novinek přeskočit, jinak totiž dostanou prakticky to samé, což už rok nosí v kapse. Vypadá to tedy, že si budeme muset na zásadnější technologický průlom např. v oblasti baterií.

Na druhou stranu, právě Apple a Samsung mají velmi loajální uživatele a mohou si takové chování jako jedni z mála dovolit. Mohou tak bez většího tlaku na inovace optimalizovat výrobu a zvyšovat své marže. Takový luxus konkurence v čele s čínskými značkami většinou nemá…

Zdroj: Apple, komentář redaktora

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?