4. srpna 1944 vnikli nacisté do amsterdamského úkrytu Anny Frankové a mladou dívku, společně se sedmi dalšími členy rodiny, zadrželi. Rodině nepomohl ani promyšlený úkryt v místnosti za knihovnou v kancelářské budově, ve kterém se předchozí 2 roky úspěšně skrývala. Kriminalisté se snažili více jak 70 let přijít na kloub tomu, kdo byl oním udavačem, který tajný prostor prozradil. Podle známého deníku, který po sobě mladá Anna Franková zanechala, mají nyní seznam 30 potenciálních udavačů. Nyní by chtěl tým 20 vyšetřovatelů zjistit, kdo z nich za udáním skutečně stojí. A pozvou si k tomu počítačovou umělou inteligenci.
Podle vyšetřovatelů se jedná o odložený případ se vším všudy. Odborníci, vedeni bývalým vyšetřovatelem FBI Vincentem Pankokem, se zaměří na využití veškerých dat, která mají z daného historického období k dispozici. „Je zde spousta informací, které nikdo nikdy detailně nezkoumal,“ zmínili.
Historici podezírají ze zrady kolem 30 možných „pachatelů“, což není zas tak zvláštní. Za války jste jako ukrývající se žid nemohl věřit prakticky nikomu. V seznamu podezřelých tak jsou např. uklízečka, sousedé, ukřivděný bývalý zaměstnanec firmy otce Anny Frankové či agenti Gestapa.
Umělá inteligence by měla objevit udavače po více jak 70 letech
Případ si nyní vzal do hledáčku tým odborníků, který se usídlil v Amsterdamu a skládá se z historiků, kriminalistů a několika vědeckých pracovníků se zaměřením na zpracování velkých dat ze společnosti Xomnia. Právě tito výzkumníci budou mít na start důležitou část projektu – vývoj umělé inteligence, která by měla být schopna zpracovat velké množství informací a najít v nich určité souvislosti.
Tým předpokládá, že výsledky svého pátrání představí světu 4. srpna 2019. V současné době dochází k tvorbě potřebného datového úložiště, ze kterého následně bude pomocí specializovaných algoritmů nutné data dále zpracovat a vizualizovat tak, aby došlo k objevu nových souvislostí.
V budoucnu by měl být systém schopný automaticky propojit osoby s událostmi v určitých lokalitách. Tým tak doufá, že bude již za necelé dva roky s vysokou přesností říct, kdo byl oním zrádcem. A že vám to celé připadá jako plýtvání časem? Využité poznatky a algoritmy by mohly v budoucnu pomoci objasnit nejeden odložený kriminální případ.
Zdroj: Oficiální stránky projektu