Umělá inteligence generující obrázky narazí na autorská práva

Obrázky kreslené umělou inteligencí se v současnosti těší velké oblibě. Tato technologie se navíc prakticky každým dnem neustále zdokonaluje. Z právního hlediska však mohou tvůrci těchto programů narazit. V čem může být problém?

Tvorba obrázků s využitím umělé inteligence se stala fenoménem posledních několika měsíců. Aplikace a programy jako DALL-E, Midjourney či StabilityAI se dostaly do povědomí profesionálních umělců i široké veřejnosti. Všechny přitom využívají obdobný princip na bázi tréninku složitého algoritmu, který pomocí vyhledání určitých slov či frází dokáže zadaná témata zpracovat a vykreslit do jednoho komplexního obrázku.

Uživatelé tedy v praxi do programu zadají požadovanou frázi (např. „kůň pasoucí se na louce za svitu měsíce“) a umělá inteligence na základě obrázků dostupných pod jednotlivými termíny zformuje celou frázi do vizuální grafické podoby. V principu pak platí, že čím více lidí tyto kreslící programy aktivně využívá, tím dokonalejším se software díky neustálému tréninku stává.

Obrázek: Umělá inteligence generující obrázky narazí na autorská práva

Umělá inteligence se neunaví, je rychlá a neustále se učí. V mnoha odvětvích už schopnosti člověka předčí. Foto: Freepik

Kde je problém? Tvůrci AI nemusí mít licenci k původním obrázkům

Ukázalo se však, že tvůrci těchto AI generátorů obrázků nejspíš úplně nedomysleli právní důsledky celého systému. Při tréninku nové verze programu DALL-E s číslovkou 2 například pro algoritmus využili veřejně dostupnou databázi čítající zhruba 650 milionů obrázků. Není však jasné, zda-li k použití těchto obrázků měli k dispozici příslušné licence, či používali výhradně zdroje s otevřenou licencí. V opačném případě se totiž mohli dopustit porušení autorských práv.

Příkladem sporné tvorby těchto obrázků s pomocí AI může být případ z poloviny srpna, kdy web PetaPixel zveřejnil sérií fotografií scenérií, které v reálném světě neexistují. Poukazoval tak na tvorbu fotek právě s pomocí umělé inteligence, kdy však jako zdroj obrázků byla použita databáze fotografa Marca Adamuse, jehož jméno bylo použito v zadání pro program jako jedno z klíčových slov. Vznikly tak sice v jistém ohledu unikátní obrázky, avšak inspirace původními fotografiemi je v nich více než jednoznačná.

Společnosti stojící za těmito kreslícími programy v tomto ohledu zatím mlčí. Detaily o zdroji obrázků stojícími za tréninkem umělé inteligence zatím neposkytují. S ohledem na kvantitu doposud použitých dat je však nepravděpodobné, že by se uchylovaly k prohledávání pouze veřejně dostupných open-source databází. Jaké tedy mohou být následky v případě, že AI kreslící programy využívají obrázky chráněné autorskými právy?

Nekopíruje člověk, ale stroj

Zákon v takovýchto situacích zatím nehovoří jednoznačně. Je pochopitelně na místě se domáhat práva v případě, že autorem vytvořený obrázek je v nezměněné formě použit na cizích webových stránkách či v rámci reklamy jiné společnosti. Pro různě editované obrázky, karikatury či různé další úpravy se již situace může lišit. V případě AI je pak navíc eliminován i samotný lidský faktor jakožto autor obrázku. Tvůrci programů jako DALL-E či Midjourney se totiž zpravidla mohou schovat za to, že jejich programy zkrátka jen generují to, co jim lidé zadají, a na případném porušování autorských práv se nijak nepodílí.

Obrázek: Umělá inteligence generující obrázky narazí na autorská práva

Tvůrci umělé inteligence mohou být potenciálními viníky v případných soudních sporech. Foto: Unsplash

Realita je ovšem jiná a podle ředitele obrázkové databáze JumpStory Jonathana Løwa mohou být autoři těchto programů trestně zodpovědní za tvorbu jimi navržených programů. Stejně tak by vytvořené obrázky měly při současném pojetí zákona sloužit pouze pro soukromé, zábavné účely, než pro využití v marketingu nebo jejich implementaci do jiných autorských děl. Je tedy otázkou, zda se v budoucnu dočkáme právní úpravy zaměřené na obrázky vytvořené umělou inteligencí, nebo zůstane toto odvětví šedou zónou legislativy autorských práv.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Obrázek: Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Obrázek: Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Obrázek: Novinky ze světa AI #4: Posílení 5G sítí, průzkum podvědomí či umělá inteligence ve Windows
Novinky ze světa AI #4: Posílení 5G sítí, průzkum podvědomí či umělá inteligence ve Windows
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny
Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny