Ruská invaze na Ukrajinu do značné míry vypadá jako první, potažmo druhá světová válka. Nepřítel posílá masivní vlny lidské síly i techniky na opevněné pozice složené ze zákopů a bunkrů obránců. Bomby a dělostřelecké granáty kropí zemi a ztráty na obou stranách jsou obrovské. Že však žijeme v jednadvacátém století připomínají bzučící hejna dronů nad hlavami vojáků. Neslouží jen k identifikaci a likvidaci cílů. Poskytují „stravu“ pro umělou inteligenci (AI).
Přestože válka na Ukrajině ukázala, že metody ruského velení se od druhé světové prakticky nezměnily (posílání vln vojáků na smrt, střílení dezertérů), podoba konfliktu je přeci jen jiná. Pořád totiž žijeme ve 21. století a důležitou roli dnes hrají pokročilé technologie. Ukrajinské nebe tak zahltily drony.
Bezpilotní letouny jsou mnohem levnější než stíhačky a dokážou napáchat značné škody. I levné autonomní prostředky přitom umí letět na dlouhé vzdálenosti nízko nad zemi a vyhnout se tak radarům. Ve velkém je využívají Ukrajinci i Rusové a jejich efektivita ohromila i severokorejského vůdce Kim Čong-una, který nařídil masovou výrobu kamikadze bezpilotních letounů.
Jediný dron za 15 tisíc dolarů (362 520 korun) dokáže zničit tank či stíhačku za desítky milionů dolarů. Takové bezpilotní letky používají obě strany k monitorování bojiště, vyhledávání cílů a navádění dělostřelectva nebo k přímým útokům. Právě Ukrajinci způsobili Rusům obrovské ztráty na technice díky levným dronům, často z domácí improvizované výroby.
Oči umělé inteligence
Ukrajinci navíc hojně využívají k různým účelům AI. Nejčastěji pomáhá identifikovat na bojišti cíle pro dělostřelectvo a stíhačky. Díky ní jsou ukrajinské údery rychlejší a přesnější. Navíc umožňuje vyhledávat informace a zprávy na platformě Telegram a na základě analyzovaných dat se Ukrajinci dozvídají mnohé informace o ruské morálce, kvalitách a stavu ruských jednotek, jejich názorech a tak dále. Na základě těchto údajů se ukrajinské velení rozhoduje o jednotlivých vojenských misích.
Umělá inteligence však také pomáhá odposlouchávat okupanty. Dalo by se očekávat, že bude hrát v konfliktech stále důležitější roli.
Oleksandr Dmitriev, zakladatel centra pro analýzu videozáznamů z dronů OCHI, agentuře Reuters sdělil, že ukrajinská armáda má tolik záznamů z dronů, že jimi krmí systémy AI, čímž dramaticky vylepšuje jejich efektivitu. Ukrajina shromáždila od začátku války v únoru 2022 více než dva miliony hodin záběrů z bojiště. „Tohle je strava pro AI. Pokud ji chcete učit a dáte ji přes dva miliony hodin záběrů, stane se něčím nadpřirozeným,“ pochvaloval si technologii Dmitriev.
Systém OCHI původně vznikl za účelem shromažďování záběrů z dronů pro ukrajinské velitele. Až později si v centru uvědomili, že je lze používat k učení AI. Aby totiž mohla identifikovat cíle, potřebuje „vidět“ co nejvíce záznamů z bojiště.
Dalším podobným ukrajinským systémem je Avengers. Ten rovněž centralizuje záběry z dronů a dosud dokázal identifikovat až 12 tisíc kusů vojenské techniky nepřítele týdně, napsal server Gizmodo.
Drony mají i své kritiky. Panují totiž obavy z porušování lidských práv. Technologie podle kritiků nemá empatii a svědomí – páchání zločinů pro ni bude snazší než například pro lidské operátory dronů.