Výkonné notebooky nemusí být obludy. MSI P65 Creator je stříbrný, tenký a lehký

Notebooky si za svůj život prošly pořádnou odtučňovací kůrou.  I ty herní a výkonné, ve kterých je několik okruhů chlazení, 6jádrové procesory a nejlepší grafiky, mohou být dnes tenké a lehké. MSI P65 Creator i PS63 Modern jsou 15,6″ stroje s váhou pod 2 kilogramy.

Když chcete najít mezi těmi všemi kolotoči, blikajícími barvami na všechny strany něco normálního a výkonného, někdy to stojí hodně času. Trend je ale takový, co nemá RGB podsvícení přece není pro hráče a přeci jen hráči potřebují výkon. Je to těžko pochopitelné, protože pro hráče by měl být důležitý právě výkon a ne to, jestli umí podsvícení klávesnice zobrazit 16 milionů barev.

Jsou tu například kreativní profesionálové, kteří potřebují něco odolného, kvalitního a lehkého, ale přitom výkonného. Což je docela při pohledu na současný trh oříšek. Třeba takový notebook MSI P65 Creator by ale svými parametry jistě uspokojil i hráče, byť nemá klávesnici podsvícenou RGB diodami, ale jen těmi bílými. Notebook má elegantní vzhled a prodává se ve stříbrné nebo bílé barvě, v obou případech je tělo vyrobené z hliníku.

Obrázek: Výkonné notebooky nemusí být obludy. MSI P65 Creator je stříbrný, tenký a lehký

Právě bílá verze se zlatými prvky je zajímavější i co se týče výbavy. Bílá patří do limitované edice a do výbavy navíc dostala kvalitní IPS displej s rychlou obnovovací frekvencí 144 Hz a  rozlišením 1920 × 1080 pixelů. Stříbrné modely mají také 15,6palcový IPS displej s Full HD rozlišením, ale už jen běžnou obnovovací frekvencí 60 Hz.

IPS (In-Plane Switching) panel nabízí oproti běžným levným TN (Twisted Nematic) sice o něco horší odezvu, ale zcela jiný obrazový zážitek. Barvy jsou věrné a při pohnutí hlavou se neslévají ani neposouvají. Podobné kvality nabízí i VA panely, které mají ještě lepší černou. OLED a microLED panely už ani nepotřebují podsvícení, protože jednotlivé pixely emitují světlo samy a jedná se o nejkvalitnější zobrazení. V segmentu notebooků se však OLED a microLED panely zatím využívají jen zřídka.

Všechny modely řady P65 Creator pohání výkonný šestijádrový procesor Intel Core i7 8750H (8. generace, architektura Coffee Lake) jenž má sice základní frekvenci 2,2 GHz, ale při zátěži jednoho jádra může běžet až na 4,1 GHz (díky HyperThreadingu se procesor tváří jako 12jádrový). Procesor je doplněný 8 nebo 16 GB operační paměti DDR4 (rozšířit lze až na 32 GB) a extra rychlým M.2 NVMe SSD o kapacitě 256 nebo 512 GB. V notebooku zbyl ještě neosazený volný slot pro druhé SSD. Stejné jsou také rozměry, tedy 357,7 × 247,7 × 17,9 mm a váha 1,88 kg. Ano, notebook s 6jádrovým procesorem a dedikovanou grafikou má ani ne 2 cm v pase.

MSI P65 Creator je tedy nástroj pro profesionály, ale v případě modelu 8RF, tedy speciální bílé verzi, přidává ještě i výkonnou grafiku Nvidia GeForce GTX 1070 Max-Q s 8GB videopamětí. Na ní se dají jak hrát nejnovější herní pecky, třeba Metro: Exodus, tak i urychlit práci díky integraci CUDA akcelerace přes grafickou kartu např. v programech od Adobe, jako jsou Premiere Pro nebo After Effects. Verze s GTX 1070 má navíc také  Thunderbolt 3, který je založený na USB-C a umožňuje nabíjení i přenos obrazu.

Obrázek: Výkonné notebooky nemusí být obludy. MSI P65 Creator je stříbrný, tenký a lehký

Slabší modely mají buď grafiku GTX 1060 Max-Q nebo jen 1050 Ti. To pro případ, že dotyčný opravdu nechce hrát a chce ušetřit nějakou tu korunu. Klávesnice je podsvícená bílou barvou a ladí tak s notebookem. Kazí to jenom černý čtvereček na touchpadu ukrývající čtečku otisků prstů, která podporuje rychlé přihlašování do Windows Hello, jelikož notebooky mají předinstalované Windows 10.

Co se týče konektorové výbavy, i ta je bohatá. Zahrnuje 3× USB 3.1, 1× USB-C, gigabitový Ethernet, HDMI a mini-DisplayPort, sluchátkový výstup a vstup na mikrofon. Z bezdrátových sítí je to WiFi 802.11ac a Bluetooth 5. Baterie má kapacitu 82 Wh a měla by vydržet až 8 hodin.

MSI PS63 Modern: Nižší hmotnost, menší rozměry a dvojnásobná výdrž baterie

Druhý model cenově končí tam, kde první začíná. To jest od 30 do 36 tisíc korun. O něco je tedy ochuzen, něco nabízí naopak navíc. Jde také o 15,6palcový notebook s Full HD IPS displejem, a tedy skvělým podáním barev. Operační paměť ponížila na 8 GB DDR4, procesor Intel Core i7 8565U přišel o dvě jádra a je tudíž „jen“ čtyřjádrový (což je i tak na notebooky dobrá hodnota, navíc podporuje HyperThreading a tváří se tak jako 8jádrový) a má frekvenci 1,8 – 4,6 GHz.

Obrázek: Výkonné notebooky nemusí být obludy. MSI P65 Creator je stříbrný, tenký a lehký

Rozměry se nepatrně změnily, tentokrát máme 356,8 × 233,7 × 15,9 mm, což znamená o další 2 milimetry tenčí tělo. To se podepsalo i na váze, která je jen 1,6 kg. Díky stejné 82Wh baterii, ale úspornějšímu procesoru vydrží baterie dokonce až 16 hodin. MSI PS63 Modern je také ochuzen o výkonnou grafiku, najdete zde jen GTX 1050 Max-Q případně integrovanou Intel grafiku. Dobrá zpráva je, že na úložišti se nešetřilo a u obou modelů je 512GB M.2 NVMe SSD, druhý slot je M.2 SATA.

Obrázek: Výkonné notebooky nemusí být obludy. MSI P65 Creator je stříbrný, tenký a lehký

NVMe je rozhraní pro SSD disky, které používá místo SATA sběrnice PCI-Express. Díky tomu je NVMe SSD oproti SATA SSD několikanásobně rychlejší. Rychlosti dosahují třeba i 3,5 GB/s, kdežto u nejvýkonnějších SATA SSD jen 0,5 GB/s. Současná rychlá SSD používají patici M.2.

Podívejme se ještě na konektory, protože mezi nimi se nachází i jedna zajímavost. Na připojení monitoru zde je jedno HDMI a Display port přes USB 3.1 type C, další USB jsou pak klasická USB typ A. Jedno z nich je však speciální. Podporuje totiž rychlonabíjení telefonů se standardem Qualcomm QuickCharge 3.0. To znamená nabít kompatibilní telefon z 0 na 60 % baterie za půl hodiny z notebooku.

Obrázek: Výkonné notebooky nemusí být obludy. MSI P65 Creator je stříbrný, tenký a lehký

Jsou tu také ještě drobnosti jako společný 3,5mm konektor pro sluchátkový výstup nebo mikrofonní vstup a čtečka micro-SD karet.

Zdroj: 1, 2

Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Obrázek: Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Obrázek: Rozvíjejte své dovednosti v éře AI: Inspirujte se na květnovém WebExpo 2024
Rozvíjejte své dovednosti v éře AI: Inspirujte se na květnovém WebExpo 2024
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu