Umělá inteligence může vést až k vyhynutí lidstva. Snížení rizika vyhynutí lidské rasy v důsledku vývoje AI by mělo být prioritou světa stejně jako v případě dalších globálních hrozeb, včetně pandemií a jaderné války. V prohlášením podepsaném stovkami významných osobností o tom informovala nezisková organizace Center for AI Safety.
Revoluci umělé inteligence musíme brát stejně vážně jako hrozbu jaderné vály, vyplývá podle americké televize CNN ze zprávy neziskové organizace Center for AI Safety, kterou podepsaly desítky expertů na AI.
Mezi těmito signatáři je například šéf OpenAI Sam Altman, „kmotr umělé inteligence“, počítačový vědec Geoffrey Hinton a Demis Hassabis z Google DeepMind. Snížení rizika vyhynutí v důsledku vývoje umělé inteligence popisují jako globální prioritou.
Vědci bijí na poplach
Bleskovému vývoji AI přikládají stejný význam jako hrozbám pandemií či jaderné války. Výkonný ředitel Center for AI Safety Dan Hendrycks uvedl, že tato situace připomíná atomové vědce, kteří před svým výtvorem rovněž varovali.
Tuto paniku vyvolal pokročilý jazykový model ChatGPT od amerického startupu OpenAI a následný závod ve vývoji umělé inteligence, který překvapil celý svět. Již začátkem března varovaly před bleskovým vývojem AI tisíce akademiků, expertů a podnikatelů z této oblasti.
Signatáři v petici vyzývali kvůli obavám z dopadů na společnost k pozastavení vývoje pokročilé umělé inteligence na půl roku. Nacházel se mezi nimi i miliardář Elon Musk. Podle některých odborníků je však tato panika neadekvátní.
Výkřiky do prázdna
Hendrycks však upozornil, že jediným rizikem není existenční hrozba pro lidstvo. „Existuje mnoho důležitých a naléhavých rizik spojených s umělou inteligencí,“ vysvětli a zmínil v tomto kontextu dezinformace a systémovou zaujatost.
Také hrozí, že AI padne do špatných rukou, což vyvolává obavy z kybernetických útoků a cíleného šíření falešných zpráv. „Tohle všechno jsou důležitá rizika, která musíme řešit,“ prohlásil Hendrycks.
I tak se zdá, že strach odborníků a dalších osobností okolo AI nedokáže „přehlušit“ hluk každodenního života. Jak píše CNN, tento děs totiž nerezonuje médii tak jako masami. Média s úterní zprávou naložila tak jako s běžným varováním ve zprávách.