Umělá inteligence v mobilu: Jak funguje a s čím pomáhá?

Umělá inteligence (AI) dnes pomáhá v medicíně, při zpracování dat, při autonomním řízení vozidel či dokonce v chytrých telefonech. Co se za magickým slůvkem skrývá a jaký vliv na moderní telefony umělá inteligence má? Dnes si přiblížíme, jak umělou inteligenci využívá novinka Nova 9 od Huawei.

Pojem umělá inteligence se ve spojení s chytrými telefony poprvé objevil v roce 2017. Apple a Huawei jako první výrobci představili mobily s čipy, které měly část jádra určenou pro výpočet algoritmů umělé inteligence. Huawei Mate 10 byl dokonce vůbec prvním Android telefonem s AI. Tato na první pohled nepatrná změna znamenala nejen nárůst výkonu mobilních zařízení, ale i zlepšení kvality fotoaparátů a mnoho dalšího.

Proč je potřeba umělá inteligence v telefonu? Kdybychom se někoho zeptali, jaká je stá číslice čísla pí, s největší pravděpodobností by to nevěděl, zatímco počítač by díky procesoru (CPU) odpověděl okamžitě. Pokud se ale zeptáme na banální otázku „Je tohle kočka?“, CPU bude před odpovědí porovnávat tvary, úhly, srovnávat obrázek s databází zvířat a stejně si nebude jistý. Naproti tomu člověk učiní rozhodnutí okamžitě. Náš mozek je nejvýkonnějším procesorem, který známe, a právě jeho fungování se snaží napodobit algoritmy strojového učení podpořené speciálními čipy, tzv. NPU. Na základě zkušeností získaných tzv. strojovým učením je čip schopen rychle reagovat. I proto tak váš telefon dokáže snadno a rychle rozpoznat, jakou scénu právě fotí, upravovat výkon podle teploty nebo třeba zlepšovat kvalitu a hlasitost hovorů. Tím ale výčet jejích schopností nekončí.

Umělá inteligence v mobilním fotoaparátu

Huawei Nova 9 je vybaven 50Mpx Ultra Vision fotoaparátem, který slibuje zachycení těch nejlepších snímků i za zhoršeným světelných podmínek. Sestava Ultra Vision obsahuje hlavní fotoaparát RYYB Ultra Vision o rozlišení 50 Mpx, ultra širokoúhlý fotoaparát s rozlišením 8 Mpx, hloubkový fotoaparát o rozlišení 2 Mpx, čtyřcentimetrový makro fotoaparát a přední selfie fotoaparát s rozlišením 32 Mpx. Při takovémto osazení se můžete spolehnout, že budete pořizovat vynikající portréty, panoramata, fotografie z nočního města, selfie nebo fotografie zblízka.

Obrázek: Umělá inteligence v mobilu: Jak funguje a s čím pomáhá?

Nova 9 zaujme designem i výkonem. Fotoaparátu pomáhá čip s podporou umělé inteligence. Foto: Huawei

Velký a vysoce citlivý snímač s RYYB polem barevných filtrů je uzpůsobený až pro o 40 % větší příjem světla. Výsledkem je vyšší kvalitu obrazu i při slabém osvětlení scény. Technologie AI Shutter a AI Snapshot pomáhá k rychlému zachycení snímků a zde právě umělá inteligence vyhodnotí za vás, který snímek je nejostřejší, a ten pro výslednou fotografii použije.

XD Fusion Engine je jednou z revolučních technologií, které vlajkové smartphony Huawei v éře fotografie přinášejí. Pomáhá rychle zpracovat obrovské množství informací a zlepšit čistotu snímku na úrovni pixelů. Výsledný obraz je čistý i při zachování těch nejjemnějších detailů.

Režimy focení Super Night Selfie a Noční portrét využívají umělou inteligenci ke zvýšení jasu tmavých oblastí, snížení digitálního šumu a rekonstrukci pozadí. Snímky budou dostatečně světelné, ale nebudou přeexponované, a zachovají si detaily skryté v tmavších oblastech scény. Kvalitu snímku dokáže vylepšit i funkce pro přesnou identifikaci obličeje.

Obrázek: Umělá inteligence v mobilu: Jak funguje a s čím pomáhá?

Nova 9 si poradí s focením ve dne i za špatného světla. Foto: Huawei

AI se postará o výdrž baterie

Výdrž baterie je možná jedním z největších problémů, které uživatele trápí při každodenním používáním telefonu. I tady hraje AI svoji nezastupitelnou roli. Díky vysoce efektivním algoritmům se při používání Nova 9 méně vybíjí a udrží tak krok se všemi vašimi aktivitami po celý den. I při nízké hmotnosti zajistí baterie o kapacitě 4300 mAh celodenní výdrž.

Rychlé nabíjení je dnes nezbytností a standardem, který splňuje i Nova 9. Její nabití na 53 % trvá pouhých 15 minut a na 100 % to zvládne za pouhých 38 minut.

Chladící systém řídí umělá inteligence

Model Nova 9 je poháněn 6nm čipem Snapdragon 778G 4G, který zajišťuje dokonalý uživatelský zážitek. Za celkovým výkonem a výdrží baterie stojí speciální chladící systém, který je řízen umělou inteligencí a snímá teplotu smartphonu a jeho okolí. Vyhodnocením těchto veličin dochází k úpravě výkonu tak, aby zařízení zůstalo chladné. Výsledkem je plynulý výkon po delší dobu, ať už uživatelé hrají hry, nebo sledují televizní seriály.

Komerční sdělení

Obrázek: Pokrok v technologii palivových článků? Vodík lze získat i z mořské vody
Pokrok v technologii palivových článků? Vodík lze získat i z mořské vody
Obrázek: Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Obrázek: Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním