Umělé bytosti. Samsung nevyvíjí agentní systémy, ale skutečné umělé lidi

Projekt Neon je dosti tajemný. Média a odborníci spekulují, že jsou snahou společnosti vybudovat realistické lidské digitální „avatary“, které by se dokázaly pohybovat (nebo alespoň omezeně interagovat) v reálném prostoru a sloužit třeba jako recepční.

Tweet od šéfa projektu a několik uniklých videí nyní spekulace potvrdily: Informací je ale málo, a zatím nevíme přesně, jak revoluční skutečně Neon je. Pravděpodobně půjde jen o pokus, proof-of-concept. Přesto ale ukazuje, jak globální obři přemýšlí o budoucnosti lidstva.

Zmíněným šéfem projektu je vědec zkoumající interakce mezi člověkem a počítačem, Paranav Mistry. Ten ukazuje jednoho z avatarů projektu využívajícího technologie Core R3 (nikdo zatím netuší, co to je) a že avatar dokáže „samostatně vytvářet nové výrazy tváře, pohyby a dialog kompletně odlišný od původních dat“.

Propracovaná reklama přes CES nebo skutečná věda?

Videa, která unikla, jsou trochu podezřelá – vypadají totiž přesně jako videa. Tedy: Nepřipomínají počítačem vygenerovanou grafiku, o čemž spekuluje i autor videa výše. S tím souvisí klíčová otázka k projektu Neon. Do jaké míry půjde o počítačem generované avatary a do jaké míry budou umělí lidé založení na vysoce kvalitním záběru videa, který bude následně animován?

Podle některých médií by si umělé bytosti projektu Neon mohly běžní lidé splést se skutečnými lidmi. To se však nezdá realistické, šlo by o obrovský technologický skok, až příliš velký na současné poměry. Samsung je bohatá firma, ale není obvyklým pionýrem radikálních inovací.

Na skutečné výsledky projektu si musíme počkat, víme toho příliš málo; jediné, co je jasné, je, že půjde o něco velmi zajímavého.

Zřejmě. Nezapomínejme, že toto je Samsung a za dva dny startuje veletrh CES. Může jít jen o pouhou i propracovanou marketingovou kampaň, která má nalákat spoustu pozornost a následně zjistíme, že jde jen o jednoduchou reklamu s cílem získat více sledujících. Nic neobvyklého. Core R3 klidně může být nový druh mobilního čipu nebo cokoliv jiného, a utajená hlavní upoutávka.

Na patentových úřadech v USA už ale existuje krátky popis na Neon a Core R3, který odpovídá popisu a jsou zde klíčová slova typu rozšířená realita a podobně.

Může se také jednat o něco jednoduššího typu digitálního avatara zobrazujícího se u konverzační umělé inteligence – u chatbota.

Skutečně nevíme; ale ano, těšíme se.

Zdroj: Verge

Obrázek: Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Obrázek: Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Obrázek: Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Obrázek: NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
Obrázek: Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?