Proč Hubbleův ani Webbův vesmírný dalekohled nepořizují snímky Měsíce?

Vesmírné dalekohledy Hubble a James Webb patří mezi nejvýkonnější nástroje pro pozorování vesmíru, které lidstvo kdy vyvinulo. Oba dalekohledy nám poskytují neuvěřitelně detailní snímky vzdálených galaxií, hvězd a exoplanet, rozšiřují naše pochopení vesmíru a jeho složení. Přesto může vyvstat otázka, proč nepořizují snímky Měsíce, který je naším nejbližším vesmírným sousedem. Odpověď vás možná překvapí.

Tuto nenápadnou otázku dostal nedávno popularizátor astronomie a pracovník brněnské hvězdárny Pavel Gabzdyl. A jelikož jde o opravdu zajímavé téma, rozhodl se svou odpověď sdílet veřejně.

Co nám brání použít slavné dalekohledy pro pozorování Měsíce?

  1. Světelná citlivost: Hubbleův a Webbův vesmírný dalekohled jsou navrženy pro pozorování velmi slabých a vzdálených objektů. Měsíc je pro tyto dalekohledy příliš jasný, což by mohlo poškodit jejich vysoce citlivé detektory. Představte si použití extrémně citlivého fotoaparátu pro fotografování přímého slunečního světla; výsledkem by bylo přesvícení a potenciální poškození senzoru.
  2. Rychlost pohybu: Měsíc se na obloze pohybuje relativně rychle ve srovnání s vzdálenými objekty, na které jsou tyto dalekohledy zaměřeny. Aby Hubble nebo Webb mohly pořídit detailní snímek, musí být schopny se na objekt zaměřit a udržet ho ve svém zorném poli po dostatečně dlouhou dobu. Rychlý pohyb Měsíce by vyžadoval rychlé sledování, což by mohlo být pro tyto dalekohledy problematické.
  3. Nízké rozlišení: Hubbleův ani Webbův vesmírný dalekohled nejsou vybaveny dostatečným rozlišením pro detailní sledování povrchu Měsíce. Přestože jsou tyto dalekohledy schopné zachytit ohromující snímky vzdálených galaxií a kosmických jevů, když jde o pozorování Měsíce, jejich schopnosti jsou omezené. S Hubbleovým dalekohledem by bylo možné na Měsíci rozlišit nanejvýš stometrové detaily, což je nedostatečné pro identifikaci menších objektů. Webbův dalekohled, navzdory své pokročilé technologii a zaměření na infračervené spektrum, je na tom v tomto ohledu ještě hůře, což potvrzuje, že tyto dalekohledy byly primárně navrženy pro jiné vědecké účely než pro detailní průzkum povrchu Měsíce.

Budeme se opakovat, ale hlavním úkolem Hubbleova a Webbova vesmírného dalekohledu je prozkoumávat hluboký vesmír. Tyto dalekohledy jsou navrženy k pozorování galaxií, hvězd a planet ve velkých vzdálenostech, aby nám poskytly lepší porozumění vesmíru a jeho vývoji.

Na pozorování Měsíce máme vhodnější přístroje

Pro průzkum Měsíce byly vyvinuty specializované přístroje, jako jsou lunární sondy. Tyto mise jsou vybaveny přístroji, které jsou speciálně navrženy pro mapování povrchu Měsíce, hledání vody, zkoumání jeho geologie a dalších vlastností. Tyto mise mohou poskytnout mnohem detailnější snímky a data o Měsíci, než by bylo možné získat pomocí Hubbleova nebo Webbova dalekohledu.

Specializované mise pro průzkum Měsíce spolu s pozemními observatořemi nám poskytují bohaté informace o našem nejbližším vesmírném sousedovi, zatímco Hubble a Webb rozšiřují naše obzory tím, že nám ukazují, co se nachází daleko za hranicemi našeho solárního systému.

Zdroj: Pavel Gabzdyl
Úvodní fotografie: Se souhlasem NASA

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ladislav Strnad

Ten první důvod mně napadl na první dobrou při čtení nadpisu 🙂

Lukáš Voříšek

Je to tak, ale přesto je podobné zamyšlení zajímavé. Ač to člověk tuší, tak nad tím většinou nebloumá…

mystiqo

Mě ještě napadla neuvedená možnost vysokého ohniska těchto přístrojů. Respektive neschopnost zaostření na takovou „blízkost“.

Bill

Souhlasím s autorem, ale stejně je podivné, že všechny kosmické agentury vysílají k měsíci své sondy všetně foto a kamer, stejně nejsou nikde fotky ve vysokém rozlišení třeba 1m x 1m povrchu. Přece není problém sestrojit sondu s optikou třeba 1m v průměru. Při dnešní technologii by bylo docela snadné… Číst více »

mystiqo

Proč by to mělo být podivné? Dnes je vše o úsporách a šetření. Kdo by to platil? Jen samotná NASA dnes operuje s desetinou rozpočtu co měli v 60. letech. Vynaložit několik miliard $ jen na to aby se pár miliónů buranů na chvíli pokochalo pohledem je celkem nerentabilní záležitost.

Michal

Webb je navíc v poloze, kde Měsíc je uhlově blízko Slunce a tam se nemůže zaměřit.

Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?