Jednu z největších úmluv na světě, přímý potomek Kjótského protokolu, schválilo 195 zemí světového společenství a 190 ji ratifikovalo. To, že USA z ní odstoupily, byla velká rána; nyní jsou ovšem Spojené státy zpátky a Biden začal plnit své předvolební sliby.
Výkonný příkaz Bidena navrátil velmoc do snah o splnění limitů stanovených dohodou, a uklidnil tak nejen OSN, ale hlavně vlastní občany; obzvláště liberálnější část politického spektra byla značně zneklidněna tím, že se USA nadále nezavazovalo dodržovat emisní limity.
Jiný kabinet, jiná politika
Proces odchodu z Pařížské dohody započal v roce 2019, reálné ukončení členství však bylo možné až 4 roky po vstupu země to úmluvy, tedy 4. listopadu 2020. Biden USA vrátil zpět po 3 měsících a několika týdnech, tedy čas na změnu nebyl velký, a lze předpokládat, že se „vlastně nic nestalo“; rozhodnutí Trumpa a nyní Bidena spíše signalizovalo celkové změny v externí a vlastně i interní politice Bílého domu.
Návrat k Pařížské dohodě se stal jedním z prvních kroků Bidena v úřadu a symbolem dalších čtyř let americké politiky, která opětovně znamená úplně jinou cestu globální velmoci po světové geopolitické scéně – zas a znovu. Američtí prezidenti radikálně mění směřování země, i když je pravda, že Trumpův směr se odlišoval i v rámci jejich standardů.
Ačkoli Biden změní mnohé, lze očekávat, že některé Trumpovy opatření vydrží i nadále – mimo jiné ochlazení vztahů s Čínou. Je pravděpodobné, že administrativa prezidenta zachová nějakou z forem celní války či alespoň ekonomických sankcí.
It’s a good day in our fight against the climate crisis, as the United States is once again a Party to the Paris Agreement. The work to reduce our emissions has already begun, and we will waste no time in engaging our partners around the world to build our global resilience.
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) February 19, 2021
Není jasné, jaké budou vztahy s Ruskem, pravděpodobně však ochladnou. Trump byl vůči Putinově režimu velmi vstřícný a kupříkladu se bránil i možnosti, že by za masivní SolarWinds hack mohlo být Rusko zodpovědné.
Bylo.
Zdroj: Engadget