Vivo X Fold je jako 2 telefony slepené dohromady

Rozkládací smartphone má v každém displeji dokonce ukrytou čtečku otisků prstů. Proti konkurenci vynikne kvalitou fotoaparátů, která je na skvělé úrovni.

Rozkládací telefony se stávají standardem. Po společnostech jako Samsung, Motorola, Huawei, Honor, Xiaomi či Oppo se na trhu skládacích smartphonů objevil nový hráč. Vivo X Fold je prvním telefonem svého druhu, který nabízí nejen výkonný procesor Snapdragon 8 Gen 1 od Qualcommu, ale také hned dvojici čteček otisků prstů ukrytých pod displejem – na hlavní i vnější obrazovce. Zařízení je prozatím dostupné pouze v Číně, ale se svými parametry by mohlo mít globální ambice.

Speciální konstrukce má zakrýt místo ohybu

Stejně jako Huawei Mate X2 a Oppo Find N, použil i model X Fold konstrukci ohybového pantu ve tvaru kapky, aby při složení dosáhl stavu bez mezer a zároveň minimalizoval šev ohebného AMOLED panelu. Vivo však konstrukci ještě vylepšilo: při otevření se zvedne středová destička ze slitiny zirkonia a jemně zatlačí na ohebný panel, čímž vyhladí místo ohybu tak, aby nebylo viditelné.

Podle certifikační a testovací organizace TÜV Rheinland vydrží Vivo X Fold více než 300 000 ohnutí – o 100 000 více než v případě certifikace Oppo Find N. Za předpokladu, že průměrný uživatel skládací telefon otevře a zavře 80krát denně, by měl X Fold vydržet přibližně 10 let každodenního používání. Samozřejmě za předpokladu, že tak dlouho vydrží se stejným telefonem. Vyšší je proti konkurenci hmotnost 311 g, nejnovější skládací telefony Samsung a Huawei váží pod 300 gramů.

Obrázek: Vivo X Fold je jako 2 telefony slepené dohromady

Vivo X Fold vypadá skvěle. Konkurenci v mnoha oblastech ukazuje záda. Foto: Se souhlasem Vivo

Skládací fotomobil s periskopem

Na skládací smartphone je Vivo X Fold vybaven překvapivě výkonnou sadou fotoaparátů. Po modelu Mate X2 od společnosti Huawei je to teprve druhý skládací telefon s periskopovým fotoaparátem (8 Mpx, 5× optický zoom, optická stabilizace). X Fold je dále vybaven 50Mpx hlavním fotoaparátem (snímač Samsung GN5, f/1,75, optická stabilizace), 48Mpx ultraširokoúhlým fotoaparátem (Sony IMX598, f/2,2, 114stupňové zorné pole, nízké zkreslení) a 12Mpx portrétním fotoaparátem (IMX663, f/1,98, ekvivalent ohniskové vzdálenosti 47 mm).

Nechybí ani povrchová úprava Zeiss T* s antireflexními vlastnostmi. Jedná se tedy o podobnou sestavu, jakou Vivo nabízí u modelu X70 Pro+, až na absenci mikrogimbalu a chybějící optickou stabilizaci u dvou fotoaparátů.

Obrázek: Vivo X Fold je jako 2 telefony slepené dohromady

Vivo díky spolupráci se společností ZEISS vyrábí skvělé fotomobily. Foto: Se souhlasem Vivo

Pokud jde o poměr stran displeje, společnost Vivo zvolila širší konstrukci než u Galaxy Z Fold 3. Vnější obrazovka využívá 6,53″ panel s rozlišením 2 520 x 1 080 (21:9), zatímco hlavní obrazovka má 8″ panel s rozlišením 2 160 x 1 916 (4:3,55). Jde o displeje Samsung E5 AMOLED a podporují až 120Hz obnovovací frekvenci, ale pouze větší panel je vybaven adaptivní obnovovací frekvencí pro další úsporu energie. Obě obrazovky také obsahují vlastní 16Mpx selfie kameru se světelností f/2,45, ačkoli vždy můžete otevřít telefon a přepnout režim „zadní selfie“, abyste místo toho využili kvalitnější fotoaparáty.

Android 12 a rychlé nabíjení

Stejně jako u konkurentů využívají některé vestavěné aplikace X Fold – ukryté v OriginOS Ocean postaveném na Androidu verze 12 – výhod skládacího tvaru. Například aplikace fotoaparátu nabízí režim stojánku, který se hodí pro časosběrná videa a snímky z nízkého úhlu. Zařízení můžete také používat jako notebook s vestavěnou aplikací Poznámky a stejně tak s aplikacemi třetích stran. Čínská verze nemá Google služby, ale jejich nasazení by nemělo na západních trzích nic bránit.

Za zmínku stojí ještě další výbava. Dvoučlánková baterie s kapacitou 4 600 mAh podporuje 66W kabelové nabíjení a 50W bezdrátové nabíjení spolu s 10W reverzním nabíjením, které pomůže s nabíjením sluchátek či přátelům v nouzi. X Fold je překvapivě vybaven 80W nabíječkou USB-PD GaN se dvěma porty USB-C, takže s ní můžete nabíjet i svůj notebook či další zařízení zároveň.

Obrázek: Vivo X Fold je jako 2 telefony slepené dohromady

Dvojice čteček otisků prstu v jediném zařízení? Proč ne. Foto: Se souhlasem Vivo

Telefon je dále vybaven Hi-Fi čipem CS43131, třemi mikrofony, stereo reproduktory, barometrem, speciální konstrukcí pro odvod tepla a infračerveným portem pro ovládání domácích spotřebičů. Poprvé se společnost Vivo rozhodla přidat fyzický posuvník pro zapnutí tichého režimu, který je jinak k vidění pouze u zařízení Apple a OnePlus.

Vivo X Play je již k dispozici k předobjednání v Číně, přičemž verze s 12 GB RAM a 256GB úložištěm stojí na tamním trhu 32 000 Kč, u nás by byla cena o poznání vyšší. Verze s dvojnásobným úložištěm je ještě o 4 000 Kč dražší. Vybrat si lze modrou, nebo šedou barvu, přičemž obě jsou na zadní straně obaleny veganskou kůží.

Obrázek: Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte