Zajímavou technologii ukázal Epson, jde o USB-C brýle, které sice nejsou zrovna elegantní, ale ukazují možnou uličku vývoje.
Brýle lze připojit k chytrému mobilu a hledět na jeho displej tak, jako kdybyste k němu připojili klasický počítačový monitor – k ovládání dále normálně užíváte smartphone.
Více o wearables:
- Nositelná zařízení s ohýbatelným displejem, cesta dál?
- Chytré hodinky od Garminu míří na ženy
- Chytrá kůže umí měřit vlhkost, teplotu i tlak
Brýle Epson Moverio BT-30C jsou pravděpodobně jen prvními z řady, Qualcomm totiž nově podporuje USB-C VR a AR headsety na mobilech s procesory Snapdragon (což je docela velká část). Pozor: Moverio BT-30C v praxi není virtuální ani rozšířenou realitou, ale pouze druhým displejem, který je však zabudován do brýlí – nejblíže mají smíšené realitě, za něž by je šlo označit.
Další Google Glass? Ne tak docela
K testování u nás v redakci zatím k dispozici nejsou, ale redaktor Cnetu označil displej proudící do očí za překvapivě jasný a mohl by být použit i třeba ke sledování filmů nebo používání aplikací (jsem zvědav, jako první na nich bude hrát Fortnite. Nebo Doom.) Připojit kromě smartphonů půjdou brýle také ke standardním Windows PC.
Kolem displeje lze normálně vidět okolní svět, obsahují však i klips, který okolní prostor zatmaví. Rozlišení není zrovna úžasné s 1280×720, ale je dostačující. Není jasné, kdy a zda mají být dostupné v České republice; předpokládaná maloobchodní cena přesahuje v přepočtu 11 tisíc korun.
Epson označil Moverio brýle za skvělý způsob hands-free způsob sledování dronů.
Ve finále je ovšem možné, že půjde jen o další slepou uličku ve vývoji nositelných zařízení. Zatím žádné chytré brýle neuspěly a nepřekonaly očekávání, u Google Glass jde dokonce mluvit o zklamání a ani původní HoloLens Microsoftu neodešly z trhu zrovna s vavříny.
Kam se bude dále vývoj ubírat je momentálně velmi těžké předpokládat, nicméně je dobře, že výrobci zkouší všechno. Co bude pro uživatele nejlepší už musí zvolit sami zákazníci.
Zdroj: PRNewswire, Epson