Malé drony se už dnes v USA používají k přepravě kontrabandu a pašování zboží vězňům. Větší drony by teoreticky zvládly vězně dostat z vězení pryč, ale byly by pravděpodobně příliš drahé a nepraktické.
Jeden z reportů popisuje, že do federální věznice dron přinesl balíček s 20 mobily, 23 lahviček s drogami, desítkami jehel, několika baleními cigaret a „dalším kontrabandem“. V roce 2018 zaznamenal americký BOP (Federal Bureau of Prisons, volně přeloženo federální úřad pro věznice) 23 incidentů, kdy do areálu věznice pronikl dron, o rok později šlo už o 57 případů.
Zatímco tyto případy nepovažuje BOP za nijak extra významné (byť jsou zneklidňující) více se obává možnosti „náletu“ většího dronu, který by vězně vyzvedl a odletěl s ním pryč.
Podomácku sestrojený dron by mohl stačit
Taková možnost se naštěstí nezdá příliš pravděpodobná. Pokročilá technologie spolu s nutnou velikostí dronu by zapříčinila notně vysokou cenu a zřejmě o řadu otázek o tom, k čemu by měl takový letoun sloužit.
Objevily se už ale videa, v nichž si lidé podomácku sestrojily dron schopný člověka nadzvednout. Nemožné to tedy není – a pokud by to kreativní osoby zvládly udělat v domácí dílně, pak by to pro americké věznice mohlo skutečně představovat problém. Dlouhodobě jsou přeplněné a podfinancované, tedy podobný „útok“ dronem by se teoreticky mohl zdařit.
Výhodou je, že by dron byl natolik hlučný (zněl by spíše jako malá helikoptéra), že přehlédnout nebo ztratit ho by bylo dost nerealistické.
Domácí dron schopný nést člověka:
BOP přesto hledá možnosti, jak se před něčím takovým do budoucna chránit. Komerční řešení, která dostupná jsou a o nichž jsme dříve psali (a armádní THOR), se úřadu zdají příliš nejistá a pro prostředí věznic nevhodná.
Možná ještě větší obavy má úřad z možného útoky pomocí výbušnin ke dronů připevněným – a to je už daleko realističtější možnost.