Odborníci ze společnosti Kaspersky přinesli znepokojivou a nepříjemnou informaci: Přetížené nemocnice se musejí obávat i digitálních útoků.
Ransomware, který zašifruje počítače a vyžaduje výkupné, je bohužel dnes již běžný a nemocnice se útokům nevyhýbají. V České republice bylo za poslední rok zaznamenáno několik případů kybernetických útoků a jejich důsledky mohou být velmi nepříjemné. Na 20 dní musely být vyřazeny počítačové systémy Fakultní nemocnice Brno. Známý je také útok z loňského prosince na Nemocnici Rudolfa a Stefanie v Benešově.
V Německu dokonce vlivem podobného útoků na univerzitní nemocnici v Düsseldorfu došlo k úmrtí pacienta, který musel být převážen do vzdálenější nemocnice a převoz nepřežil.
Ochrana pacientů skrze lepší zabezpečení
Proč hackeři na nemocnice cílí? Chtějí vydělat. Věří, že pokud nemocnice jede na plné obrátky a nemůže si dovolit výpadek, nebude se zaobírat řešením krize, ale raději vyplatí peníze. Hackeři mohou často ransomware skutečně odstranit tím, že poškozenému předají správné heslo, leckdy však pouze získají peníze a zmizí.
Občas jde o omyl – ve výše zmíněném německém případu se hackeři spletli a poté, co byli upozorněni policií, že zaútočili na nemocnici, okamžitě útok stáhli. Ve větší části případů jde však o účel.
Druhou motivací k útoku je v podstatě informační válka; šíření dezinformací skrze Facebook nebo web nemocnice je jednou variantou takového útoku, vyřazení klíčové infrastruktury státu tou druhou.
Nemocnice jsou lákavým a jednoduchým cílem také kvůli zastaralým aplikacím, operačním systémům, pozdním aktualizacím a neškolenému personálu, který bohužel dělá chyby i z hlediska bezpečnostního. Obzvláště sociální inženýrství slaví značné úspěchy.
V současné době, kdy se kapacita nemocnic rychle zaplňuje, představuje potenciální kybernetický útok smrtonosnou záležitost. Je jasné, že informační technologie jsou momentálně tou poslední věci na mysli lékařů a sestřiček, naneštěstí však neméně důležitou z hlediska ochrany pacienta.