V balonu do stratosféry: Extravagantní skoro-vesmírná turistika už v roce 2021

Jak asi vypadá Česko ze stratosféry? Vesmír to sice není, ale je to dost vysoko na to, aby šla planeta vidět z jedinečného úhlu, na místech, kde se jindy vznáší jen meteorologické balony.

Nová společnost Space Perspective vznikla z původních World View Enterprises – která cílila na něco podobného – a chce lidi dostat do stratosféry. Firma mluví o vesmíru, ale to je dost nepřesné. Stratosféra je hluboko pod úrovní, od které uvažujeme o vesmíru. Je však výrazně výš, než létají letadla.

Má jít hlavně o pohodlnější alternativu nového fenoménu zvaného vesmírná turistika. Ta totiž vyžaduje fyzickou a psychickou připravenost a není pro každého; výlet do stratosféry má rovněž nabídnout unikátní zážitek, ale zároveň být přístupnější masám. Není jasné, zda i finančně – spíš ne.

Do nekonečna a ještě dál…?

Vznést se lidé v balonech mají na nějakých 30 km nad zemský povrch, což už může nabídnout vskutku fascinující pohledy.

Cestující však budou o některé zážitky, logicky, ochuzeni. Stav beztíže, kupříkladu, nezažijí (i když se budou cítit lehčí). Oproti tomu ale může být výhled ještě o něco lepší než ze samotného vesmíru – bude o něco bližší.

Reálná vesmírná turistika teprve začíná, firmy jsou opatrné a pracují pomalu, i kvůli regulacím a bezpečnosti. Firmy jako Blue Origin a Virgin Galactic na to však spoléhají a věří, že už během následujících let se první zákazníci do vesmíru skutečně podívají; jejich rakety vzlétnou nějakých 80 kilometrů nad povrch Země, i víc, což už je skutečný vesmír.

Obrázek: V balonu do stratosféry: Extravagantní skoro-vesmírná turistika už v roce 2021

Zdroj: Space Perspective

Problémem těchto služeb je ale spoléhání na raketové motory a nutnost zajistit stejnou péči jako astronautům; Space Perspective by tento problém mít nemusela, protože vypustit „vesmírný balón“ je teoreticky – zdůrazněme raději opětovně slovo teoreticky – jednodušší.

Do stratosféry mají zákazníci vycestovat z modulu Neptune, což v podstatě velká sférická rozhledna, kterou ponese vodíkem plněný balon. Dovnitř modulu se má vejít 8 lidí a celá cesta trvat nějakých 6 hodin; nad Zemí pak lidé stráví dvě hodiny.

Dostupné prý bude i připojení na Wi-Fi. Osobně bych se místo brouzdání po internetu nebo okamžitém odesílání fotek kamsi na sociální sítě raději kochal jedinečným, draze zaplaceným pohledem, ale proti gustu…

Obrázek: V balonu do stratosféry: Extravagantní skoro-vesmírná turistika už v roce 2021

Zdroj: Space Perspective

Projekt je v začátcích a vysoce ambiciózní, vyjít samozřejmě nemusí. Jde ale o natolik zajímavou ideu, že by byla škoda o ní alespoň zběžně neinformovat.

Zdroj: BusinessInsider

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Miliardář Jeff Bezos buduje v hoře gigantické hodiny, mají tikat 10 000 let
1,02 petabitu za sekundu: Japonský rekord odpovídá stažení 30 Netflixů za sekundu
Vědci objevili nový materiál, který porušuje fyzikální zákony
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Užitečný prompt #1: Dejte tohle zadání ChatGPT a donutí vás se nad sebou zamyslet
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu