V balonu do stratosféry: Extravagantní skoro-vesmírná turistika už v roce 2021

Jak asi vypadá Česko ze stratosféry? Vesmír to sice není, ale je to dost vysoko na to, aby šla planeta vidět z jedinečného úhlu, na místech, kde se jindy vznáší jen meteorologické balony.

Nová společnost Space Perspective vznikla z původních World View Enterprises – která cílila na něco podobného – a chce lidi dostat do stratosféry. Firma mluví o vesmíru, ale to je dost nepřesné. Stratosféra je hluboko pod úrovní, od které uvažujeme o vesmíru. Je však výrazně výš, než létají letadla.

Má jít hlavně o pohodlnější alternativu nového fenoménu zvaného vesmírná turistika. Ta totiž vyžaduje fyzickou a psychickou připravenost a není pro každého; výlet do stratosféry má rovněž nabídnout unikátní zážitek, ale zároveň být přístupnější masám. Není jasné, zda i finančně – spíš ne.

Do nekonečna a ještě dál…?

Vznést se lidé v balonech mají na nějakých 30 km nad zemský povrch, což už může nabídnout vskutku fascinující pohledy.

Cestující však budou o některé zážitky, logicky, ochuzeni. Stav beztíže, kupříkladu, nezažijí (i když se budou cítit lehčí). Oproti tomu ale může být výhled ještě o něco lepší než ze samotného vesmíru – bude o něco bližší.

Reálná vesmírná turistika teprve začíná, firmy jsou opatrné a pracují pomalu, i kvůli regulacím a bezpečnosti. Firmy jako Blue Origin a Virgin Galactic na to však spoléhají a věří, že už během následujících let se první zákazníci do vesmíru skutečně podívají; jejich rakety vzlétnou nějakých 80 kilometrů nad povrch Země, i víc, což už je skutečný vesmír.

Obrázek: V balonu do stratosféry: Extravagantní skoro-vesmírná turistika už v roce 2021

Zdroj: Space Perspective

Problémem těchto služeb je ale spoléhání na raketové motory a nutnost zajistit stejnou péči jako astronautům; Space Perspective by tento problém mít nemusela, protože vypustit „vesmírný balón“ je teoreticky – zdůrazněme raději opětovně slovo teoreticky – jednodušší.

Do stratosféry mají zákazníci vycestovat z modulu Neptune, což v podstatě velká sférická rozhledna, kterou ponese vodíkem plněný balon. Dovnitř modulu se má vejít 8 lidí a celá cesta trvat nějakých 6 hodin; nad Zemí pak lidé stráví dvě hodiny.

Dostupné prý bude i připojení na Wi-Fi. Osobně bych se místo brouzdání po internetu nebo okamžitém odesílání fotek kamsi na sociální sítě raději kochal jedinečným, draze zaplaceným pohledem, ale proti gustu…

Obrázek: V balonu do stratosféry: Extravagantní skoro-vesmírná turistika už v roce 2021

Zdroj: Space Perspective

Projekt je v začátcích a vysoce ambiciózní, vyjít samozřejmě nemusí. Jde ale o natolik zajímavou ideu, že by byla škoda o ní alespoň zběžně neinformovat.

Zdroj: BusinessInsider

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Obrázek: Česko míří na ISS: Aleš Svoboda završí českou vesmírnou cestu za 2 miliardy korun
Česko míří na ISS: Aleš Svoboda završí českou vesmírnou cestu za 2 miliardy korun
Obrázek: Recenze Asus ROG Strix SCAR 16: Stejný výkon v kompaktnějším balení
8.4/10
Recenze Asus ROG Strix SCAR 16: Stejný výkon v kompaktnějším balení
Obrázek: Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší
AI magie v HONORu 400 Pro: Jak z obyčejné fotky udělat video za pár sekund?