Last Train Home: V Česku vzniká další historická hra, která může zaujmout celý svět

Vzhledem k velikosti České republiky, jsme ve světě poměrně známou zemí v několika oblastech, ať už jde například o vaření piva, výroby automobilů nebo vývoje her a dalšího softwaru. Nyní se rýsuje další nadějná hra, která by mohla zaujmout mnoho hráčů po celém světě.

Mám pocit, že většina českých herních studií pochází nebo sídlí v Brně. A právě zde se rodí další z nadějných českých her. Není to tak dlouho (tedy jak se to vezme, je to už 5 let), co se na svět podívala hra, která nejen že byla v České republice vyvinutá, ale také se v ní odehrávala. Jde o Kingdom Come: Deliverence, která se odehrávala v 15. století.

Nová hra od studia Ashborn Games pod křídly vydavatele THQ Nordic se také inspiruje českou historií, byť z ní jen čerpá, ale nejde přesně v jejich stopách. Studio je poměrně nové, avšak tvoří jej veteráni české herní scény, kteří pracovali na hrách jako je Mafia, ArmA 2 a 3, UFO Afterlight a dalších.

Zdroj: Ashborn Games, se svolením

Last Train Home, jak se hra jmenuje, vypráví příběh cesty československých legionářů na konci 1. světové války zpět domů, která však nebyla jednoduchá. Museli se dostat přes celou Sibiř až do Vladivostoku, odkud se mohli dostat do nově vzniklé Československé republiky. Jak náročná cesta to byla, dokládá i to, že do Československa se poslední jednotky z Vladivostoku dostaly až v roce 1920, tedy 2 roky po konci 1. světové války.

První světová válka (1914-1918) byla rozsáhlým a ničivým konfliktem mezi evropskými mocnostmi, který zasáhl celý svět. Válka byla vyvolána politickými a národnostními napětími v Evropě a zapojily se do ní velké mocnosti. Probíhala na různých frontách s masivním nasazením zákopového boje a způsobila obrovské lidské ztráty. Celkově se odhaduje, že první světová válka si vyžádala přes 17 milionů obětí. Mírové smlouvy, které ukončily válku, měly významný vliv na evropskou politickou mapu a připravily půdu pro další konflikty.

Československé legie

Československé legie byly vojenské jednotky složené z českých a slovenských dobrovolníků, které vznikly během první světové války. Tyto jednotky se formovaly na území Ruska a Francie a hrály důležitou roli v bojích na východní frontě a v Rusku.

Legionáři byli převážně bývalí rakousko-uherský vojáci, kteří se po rozpadu monarchie přidali k Československému národnímu výboru. Cílem legií bylo bojovat za vznik samostatného československého státu. Legionáři se zúčastnili těžkých bojů proti centrálním mocnostem na východní frontě, kde se zasloužili o záchranu části českého a slovenského vojska před zajetím.

Obrázek: Last Train Home: V Česku vzniká další historická hra, která může zaujmout celý svět
Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Po uzavření míru v roce 1918 se museli legionáři vrátit domů přes Sibiř, dlouhou a náročnou cestu vlaky, kde čelili mnoha nebezpečím. Po náročném putování se část legií dostala do Vladivostoku, odkud byli evakuováni do Francie. Zde se legionáři připravovali na návrat do vlasti a bojovali v rámci francouzské armády.

Československé legie sehrály klíčovou roli při formování Československé republiky a staly se symbolem boje za nezávislost. Legionáři prokázali statečnost, vytrvalost a obětavost při svých bojích, a to i v nepříznivých podmínkách. Jejich úsilí pomohlo k uznání československého státu mezinárodní komunitou a posílilo morálku a sebevědomí českého a slovenského národa.

Strategická hra pro jednoho hráče v UE4

Last Train Home je žánrem real-time strategie s prvky managementu, na který je nahlíženo z izometrického pohledu. Část hry tvoří cesta vlakem, který postupně vylepšujeme, přikupujeme vagóny různého zaměření a staráme se o jeho zásoby.

Ty můžeme doplňovat například během misí, kdy jsou vojenské oddíly mimo vlak a plní určité mise. Někdy se jednotky vrací do vlaku, který můžete nechat na svém místě, jindy vlakem v průběhu vojenské mise přejedete do dalšího bodu.

Stejně jako vlak je důležité se starat o samotné jednotky, které se zároveň musí v případě zranění ve vlaku zotavit, pokud je místo a zásoby, jelikož veškeré zdraví nebo naopak úrazy si vojáci nesou s sebou.

Hra je jen pro jednoho hráče a průběh je relativně lineární. Avšak mělo by ve hře být pár míst, které dovolí hráči rozhodnout, kudy se vydá nebo jak se zachová, což by mělo mít vliv na určité pozdější události. Herní čas se bude pohybovat okolo 50 hodin, což není málo.

Hra je vytvořena v Unreal Engine 4, který přes to, že není nejnovější, vypadá stále dobře a hra je v něm velice dobře zpracovaná. Minimální hardwarové nároky zahrnují čtyřjádrový procesor s frekvencí 3 GHz 8 GB operační paměti a grafika ekvivalentu Nvidia GeForce GTX 1050 Ti či AMD Radeon RX 570. Zároveň jsme se dostali k tomu, že hra je vyvíjena jen a pouze pro PC platformu dostupná koncem roku za cenu okolo tisíce korun.

Česká hra se vším všudy

Jistě potěšíme každého, kdo se nyní ptá, co vše vlastně bude české. Jelikož jak známe a víme, že se něco dělá v českém studiu patřící pod mezinárodní skupinu ještě nezaručí kompletní lokalizaci. Ale zde je hra česká od A do Z.

Na hře se podílí při různých konzultacích například Československá obec legionářská a čeští herci. Hlavní postavou provázející hráče bude kapitán Langer v podání herce Karla Dobrého, kterého můžete znát z tuzemských i zahraničních filmů.

Obrázek: Last Train Home: V Česku vzniká další historická hra, která může zaujmout celý svět
Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

To už je dost českého na to, aby hra měla jen lokalizované texty. Proto jsem opravdu nadšený, že součástí bude i profesionální dabing. Český dabing však nebude slyšet všude, vývojáři chtějí zároveň zanechat jistou dávku autentičnosti, takže zde uslyšíme i slovenštinu od slovenských vojáků, či ruštinu, případně další jazyky, pokud se v jednotkách objeví i jiné národnosti. Jazyk hlavního vypravěče však bude podle zvoleného jazyka.

Trailer oznamující hru nebo film?

Dost čtení a obrázků, určitě se všichni těšíte, až uvidíte i něco v pohybu. První oznamovací trailer se v Ashborn Games rozhodli natočit formou skutečných záběrů prolnutých s hrou a jak mi jistě dáte za pravdu, trailer je úctyhodný a na úrovni prvotřídních filmů až se nabízí otázka, jestli takovými filmečky bude protnuta i celá hra.

Hra žádné filmové sekvence nemá, ale můžeme se těšit ještě na další hrané trailery a možná později i na nějaký krátký filmeček složený z natočeného materiálu.

A co že v traileru uvidíme? První trailer nás seznámí s vypravěčem, kapitánem Langerem a tím, proč a jak se českoslovenští legionáři vydali na nejtěžší cestu domů.

Jak se vám trailer líbí? Těšíte se na takovou hru? Dejte nám vědět v komentářích.

Last Train Home
Last Train Home
Tvůrce: Ashborne Games
Cena: $ 39.99

Zdroj: vlastní, TK Ashborn Games
Náhledový obrázek: Se svolením Ashborn Games

Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty