V Evropě chybí 100 000 SAP konzultantů. Svět SAPu otevírá příležitost novým talentům

Nejen o SAPu se pro inSmart.cz rozpovídal Vladimír Moravec, CEO a zakladatel CC Novasoft. Jak změnil cloud jinak konzervativní prostředí?

SAP patří mezi světově nejrozšířenější ERP platformy, na které spoléhají přední světové korporace při svém každodenním provozu. Za svou historii se celý systém neustále rozšiřoval o nová řešení, od byznysových procesů, managementu dodavatelských řetězců až po HR. Růst trhu přinesl také potřebu nových konzultantů – specialistů, kteří znají možnosti systému a dokážou navrhnout  a zavést optimální řešení.

Dosavadní status quo však nyní rozbil cloud, který přinesl do dosud konzervativního prostředí nové technologie a značnou svobodu. Ale zároveň i nutnost přizpůsobit se novým možnostem a využít je naplno. Migrace na S/4 HANA a systém cloudu přímo otevřely v celé Evropě příležitost až pro sto tisíc nových talentů, kteří mají pomoci firmám tento složitý proces projít. A ta změna začíná právě teď.

Množství projektů přináší nezměrné příležitosti

Počet zákazníků SAP neustále roste. Změna paradigmatu však jasně ukazuje, že budoucnost je v cloudu – zatímco dříve si zákazník bez znalosti SAPu definoval požadavky a potřeby a podle toho se vyvinul produkt, dnes už si vybírá z dostupných řešení, které se historicky osvědčily. Oba světy se tak sbližují, dlouhodobé projekty a vývoj na míru se přesunuly na vedlejší kolej. SAP nyní seznamuje firmy s cloudem, jehož hlavní výhodou je nenáročná implementace a průběžný upgrade.

Prodeje SAP Cloud významně rostou. Projektová metodika SAP Activate představuje nový přístup, přívětivý právě k nováčkům, kteří do konzultačního byznysu teprve vstupují. Dostupné jsou nejen perfektně zpracované materiály, ale i příležitost se vypracovat. Nutnost migrace znamená spoustu nových projektů u světových značek – stává se, že to zručný SAP specialista ve velké firmě dotáhl díky zdařilému přechodu do cloudu na pozici CIO. A konzultant, který projekt realizoval, získal zase cennou referenci.

Nové konzultanty si nenabrnkáte

Svou zkušenost s výchovou talentů máme i u nás v Novasoftu, kde dochází prakticky ke generační obměně. Je to tak samozřejmě dobře, nicméně se jedná o náročný proces. Do firmy rodinného charakteru najednou přichází mladí lidé nejen z IT – ať už je k tomu dotlačily osobní ambice, touha po změně, nebo vnější faktory jako covid, většinou se jednalo o juniory, kteří udělali krok do neznáma.

Ve svých řadách jsme tak najednou přivítali středoškoláky nebo třeba také barmana. Rozjeli jsme svojí malou “líheň”, kde se zkušená kolegyně nyní stará o pět talentovaných juniorů. Konzultační firma je totiž hlavně o lidech, kteří potřebují individuální péči pro svůj rozvoj. Tomu odpovídá i rodinný charakter firmy a maximálně jednoduchá struktura. Možnost vypracovat se je tak pro nováčky především o jejich vlastní iniciativě.

Obrázek: V Evropě chybí 100 000 SAP konzultantů. Svět SAPu otevírá příležitost novým talentům

Vladimír Moravec, CEO a zakladatel CC Novasoft. Foto: Novasoft

Ať už se nový junior uchytí jako konzultant, programátor či obchodník, může poměrně rychle získat zajímavé projekty a reference. Český trh je velmi specifický a využití SAPu na zdejší poměry nebývale vysoké. Projekty migrace na S/4 HANA a SAP cloud tak situaci ještě více nahrává. Samotné implementace trvají v řádu měsíců a výsledky jsou rychle vidět. A když se vyskytne problém, lze jej řešit s kolegy, neboť spolupráce a pomoc funguje napříč projekty, i když spolu nesedíme v kanceláři. Cloud je i ve světě SAPu zkrátka příležitost, kterou by bylo škoda promarnit.

Zdroj: Komentář autora

Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?