Válka se negativně dotkne téměř 3/4 českých výrobců, pomoci mohou prchající Ukrajinci

Téměř tři čtvrtiny českých podniků pocítí negativní dopad válečného konfliktu na Ukrajině. Pracovní místa plánuje ukrajinským uprchlíkům nabídnout více než dvě třetiny výrobních firem. Podle více než poloviny personalistů by ukrajinští občané mohli pomoci firmám zaplnit pozice, které se jim nedařilo dlouhodobě obsadit. Pomoc s jejich zaměstnáváním by uvítalo 64 % firem, ukazuje nejnovější průzkum personální agentury.

Válka na Ukrajině se negativně dotkne až 72 % dotázaných podniků. Pouze 9 % společností se domnívá, že na ně tato situace nebude mít žádný vliv. Nejvíce zasažený bude zřejmě automobilový průmysl a obecně menší podniky. „Stejně jako v době pandemie se i nyní zpomaluje automobilová výroba, a to zejména z důvodu nedostatku komponentů a čipů. Svou roli hrají také logistické komplikace a energetická náročnost výroby,” vysvětluje Gabriela Hrbáčková, ředitelka personální agentury Hofmann Personal.

Kromě automobilového průmyslu se pak negativních důsledků obává také strojírenství a průmyslová výroba. Podle OSN vyvolala ruská invaze na Ukrajinu největší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle UNHCR uprchlo z Ukrajiny již přes 3,5 milionu lidí. Ti míří zejména do Polska, Moldavska, Rumunska, Maďarska, na Slovensko, ale také do Česka nebo Německa. Dle posledních statistik je u nás kolem 300 000 ukrajinských běženců, nejvíce pak v Praze, kde jejich počet dosahuje přibližně 53 tisíc.

Obrázek: Válka se negativně dotkne téměř 3/4 českých výrobců, pomoci mohou prchající Ukrajinci

Češi se o práci bát nemusí, ukazují průzkumy. Foto: Se souhlasem Hofmann Personal

Práci nabídnou ukrajinským uprchlíkům přes dvě třetiny podniků

Pracovní místa pro ukrajinské uprchlíky plánuje nabídnout 68 % dotázaných podniků, dalších 14 % se zatím rozmýšlí. Většinou se bude jednat o jednotky či maximálně desítky pracovních míst na jednoho zaměstnavatele. Častěji půjde o větší zaměstnavatele z oblasti výroby a strojírenství. „Tyto obory nabízí práci vhodnou zejména pro muže. Mezi uprchlíky je však přes 80 % žen a právě těm se nyní snaží podniky pomoci a postupně modifikují své procesy tak, aby i je mohly zapojit,” říká Gabriela Hrbáčková.

Nejčastěji firmy plánují uprchlíkům nabídnout nekvalifikované pozice, dvě třetiny však uvažují i o nabídce kvalifikovaných pozic. „Je dobře, že firmy začínají zvažovat zaměstnávání cizinců i na kvalifikované pozice. Z našich zkušeností víme, že řada z nich opravdu má potřebnou kvalifikací a splňuje všechna kritéria. A v podnicích jsou s těmito lidmi obvykle nadmíru spokojení,“ dodává Gabriela Hrbáčková.

Čtvrtina podniků se obává jazykové bariéry

Až 64 % společností by uvítalo při zaměstnávání lidí z Ukrajiny pomoc, a to zejména v oblasti překladů, ubytování, vyřízení dokumentů nebo zajištění škol a školek pro jejich děti. „Součástí našich služeb není jen přidělení daného zaměstnance do firmy, ale i pomoc se všemi výše zmíněnými potřebami jak zaměstnavatelů, tak i samotných zahraničních pracovníků, tedy i ukrajinských uprchlíků,“ zdůrazňuje Gabriela Hrbáčková. Podniky, které neplánují zaměstnat uprchlíky z Ukrajiny, a těch je téměř pětina, nejčastěji říkají, že nemají pracovní místa pro ženy.

Obrázek: Ukrajinsky snadno a rychle: Tipy na šikovné aplikace pro výuku ukrajinštiny

Ukrajiština zdarma? Duolingo zareagovalo na válku na Ukrajině vydáním online kurzu. Ukrajinci mohou v ČR navštívit řadu bezplatných jazykových kurzů. Foto: Freepik

Jazykové bariéry se pak obává přibližně čtvrtina firem zapojených do průzkumu. „Jazykové bariéry se obávají zejména firmy, které dosud se zaměstnáváním cizinců zkušenosti nemají, v praxi pak ale obvykle zjistí, že koordinátoři dokáží vyřešit vše, co je potřeba,“ uvádí Gabriela Hrbáčková. Případné kulturní rozdíly pro zaměstnavatele podstatné nejsou.

Jak se naučit ukrajinsky? Tipy na šikovné aplikace pro výuku ukrajinštiny. Ukrajinci mohou v ČR navštívit řadu bezplatných jazykových kurzů.

Ukrajinci nepředstavují levnou pracovní sílu

Mezi personalisty převládá názor, že ukrajinští uprchlíci pomohou firmám zaplnit pozice, které se jim nedařilo dlouhodobě obsadit. Myslí si to až 57 % dotázaných respondentů. Neočekávají ale, že tito pracovníci budou ochotní pracovat za nižší mzdy, díky čemuž by mohly klesnout i mzdy v České republice. „Všechny legální agentury musí ze zákona dodržovat srovnatelné podmínky a agenturní i kmenoví zaměstnanci tedy musí za svou práci obdržet srovnatelnou mzdu i benefity. V případě zaměstnání přes agenturu tedy nehrozí, že by se v České republice mzdová úroveň nějak pohnula,“ zdůrazňuje Gabriela Hrbáčková s tím, že tito pracovníci Čechům nijak nekonkurují a neberou jim práci, jak se domnívají 4 % dotazovaných. Na trhu je dlouhodobě nedostatek kandidátů a počet volných pracovních míst je výrazně převyšuje.

Zdroj: TZ Hofmann Personal

5 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
HGJ

Výborně. Tak já sháním práci, jsem rád i za tu nekvalifikovanou, ale panovi Ukrajinci ta práce bude přímo nabídnuta. Že firmy budou shánět jednotky, maximálně desítky Ukrajinců? No tak se podívejte na ty firmy – ty jednotky či desítky pracovních míst nabízejí celkově už nyní! Každá firma nemá desítky tisíc… Číst více »

Ondřej Košťál

Ukrajinci jsou ochotni dělat za menší peníze, než Češi. To je fakt, proto existují agentury, které sem cizí zaměstnance vozí a pro firmy je to také levnější. A ne všude je vezmou. Naopak jsou firmy, kde by práci mohli bezproblému vykonávat (skladník), ale nevezmou je, protože neumí česky.

HGJ

To je sice pravda, ale reálně vzato to bude mít katastrofální dopad na naši životní úroveň. Tzn. Ukrajinec bude ochoten pobírat méně peněz, bude ochoten pracovat v horších podmínkách (píší, že dlouhodobě neobsazovaná místa se Ukr. doplní) než-li Čech. V důsledku toho se tedy „sníží laťka“ i pro nás a… Číst více »

pavel

Podívejte se do Klaaus Timber ten radči veme Ukrajince do Kmenu než Čechy a tak Čechům dává mín Peněz je to Ostuda co si Podnikatel dovolí a jejich spousty a Čech po Padesáti má Pracák kde neschopný Úřednici dělají jen Statistyku

Ivan

Další článek který šíří vyloženě nepravdy a jako zdroj informací používá agentury které KUPODIVU říkají, že srovnatelné podmínky se vždy a všude dodržují (ačkoliv výroční zprávy kontrolních orgánů tvrdí opak). Proč se nikdo neptá inspektorátu práce nebo odborů jak se věci skutečně mají v praxi? Opravdu nechápu logiku kdy se… Číst více »

Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?