Internet považujeme mnohdy za místo, kde obsah trvá věčně. Nic však netrvá věčně, bez výjimek. Nová studie organizace Pew Research Center zjistila, že příspěvky a webové stránky na internetu mizí závratným tempem. Neztrácejí se totiž jen staré, ale i nové posty a stránky. Problému se nevyhnou ani vládní weby.
Že není špatný nápad si archivovat články nebo jiný obsah zveřejněný na internetu ukázal nový průzkum, o němž napsal britský deník The Independent. Podle něj z online prostoru mizí velké množství webových stránek a příspěvků.
Think-tank organizace Pew Research Center shromáždila náhodné vzorky téměř milionu webových stránek od archivační služby Common Crawl. Experti následně zjišťovali, kolik z nich zůstalo a kolik zmizelo v letech 2013 až 2023.
Podle výsledků jejich analýzy zanikají staré i nové webové stránky, které byly úplně odstraněny, nebo přesunuty. Obsah URL adres mizí v nenávratnu a děje se tak i na jinak funkčních webech. Zmizelo například 38 % stránek dostupných ještě v roce 2013.
Mezi stránkami dostupnými ještě loni zmizelo během chvíle osm procent z nich. Na 23 % zpravodajských stránek je alespoň jeden nefunkční odkaz. Stejný problém má i 21 vládních webů, napsal s odkazem na výzkum The Independent.
O obsah přichází i Wikipedie
Problém spočívá hlavně v tom, že se ztrácí velké množství zpráv a důležitého referenčního obsahu nikoli jen na webech, které ukončily činnost, ale i na těch funkčních, například mediálních. Může se stát, že na měsíc starý článek už se nedostanete.
Wikipedii známe jako takovou internetovou učebnici obsahující snad všechny možné informace. Svou úlohu však nemůže pořádně plnit, když trvale neudrží obsah. A bohužel se problém mizejících stránek nevyhýbá ani jí.
Celkem 54 procent stránek na Wikipedii odkazuje na již neexistující místa na internetu. Dříve na daných URL požadovaný obsah byl, teď už není. Stejnému problému čelí i sociální sítě. Časem mizí až pětina všech tweetů, a to někdy i pár měsíců po zveřejnění.
Když se ještě vrátíme k webovým stránkám, 16 procent URL bylo nedostupných na stále funkčních webech, přičemž devět procent z nich mířilo na již neexistující weby. Obsah tedy mizí více z funkčních webů. Důvodů může být více, ať už jde o technické chyby, nebo úmyslné odstranění z důvodu neaktuálnosti obsahu.
Zdroje: The Independent