Geoinženýři využívají nástroj strojového učení, pomocí nějž probírají a třídí sesbíraná data ze satelitů.
Práce v terénu je stále vzácnější i u geologů a dalších povolání. Sezení před počítačovou obrazovkou je tak standardem a samozřejmě se vědci pokouší si bádání a práci co nejvíce zrychlit a zjednodušit. Většinu dat automaticky sesbírávají satelity na oběžné dráze Země; a protože je dat tolik, není jednoduché je zpracovávat.
Strojové učení pomáhá třídit data ze satelitů
Vědci standardně využívají velké databáze různých institucí, ať už státních, tak různých neziskových, a ty kombinují s vlastními zdroji. Propojování těchto veřejných a soukromých zdrojů je náročné a zdlouhavé.
Čas se nyní pokouší zkrátit doktor Ziheng Sun pomocí strojového učení. Webový systém hlubokého učení lze aplikovat na různé datasety; dokáže data třídit a jde ho využívat kdekoliv a odkudkoliv, z jakéhokoliv počítače. Nazývá se ESIP Lab Geoweaver.
Skupina doktora Suna program v praxi využívá každodenně při své práci, kde jim pomáhá studovat stav úrody, sucha, rizika povodní a podobně.
Finální verze tohoto open source softwaru by se měla objevit na trhu již v první polovině příštího roku.
Strojové učení, umělá inteligence a další související technologie se ve vědě uplatňují stále častěji – a to i ve velmi konzervativních oborech, mezi něž geografické, geologické a další obdobné práce patří.
Zdroj: ZDnet