Americký miliardář a zakladatel Amazonu Jeff Bezos se se svou společností Blue Origin postupně snaží začít dobývat vesmír. Již za pár dní se mu to může podařit, a to prostřednictvím rakety New Glenn.
Letecká a kosmická společnost Blue Origin Jeffa Bezose získala koncem minulého roku od Federálního úřadu pro letectví (FAA) licenci na komerční start do vesmíru pro svou raketu New Glenn. Díky tomu může plavidlo startovat na orbitální lety z vesmírné stanice Cape Canaveral na Floridě. Debutový start rakety je naplánovaný již na příští týden, konkrétní datum však zatím oznámeno nebylo.
#NewGlenn's first mission will carry our Blue Ring Pathfinder and is now ready for launch vehicle integration. Learn more: https://t.co/5p7sv7zltZ pic.twitter.com/natPVPAYGN
— Blue Origin (@blueorigin) December 9, 2024
Opakovaně použitelný první stupeň rakety New Glenn je navržen tak, aby mohl přistát na plovoucí přistávací plošině v Atlantickém oceánu. První mise bude mít za cíl dopravit na orbitu technologii související s programem Blue Ring, který se zaměřuje na manévrovatelné kosmické lodě pro obranné účely. Původně měla raketa vynést na oběžnou dráhu dvě sondy NASA, které měly v rámci projektu EscaPADE prozkoumávat planetu Mars, zpoždění ve vývoji rakety ale nakonec donutilo vesmírnou agenturu odložit misi na neurčito. Certifikační mise sehraje zásadní roli při vytváření pozice společnosti Blue Origin jako konkurenta na trhu s nosnými raketami pro americkou národní bezpečnost.
SpaceX může získat rovnocenného protivníka
Blue Origin je díky povolení FAA součástí vybrané skupiny společností, které se spolu se SpaceX a United Launch Alliance ucházejí o zakázky amerického ministerstva obrany. Tyto výběrové řízení spadají do programu v hodnotě 5,6 miliardy dolarů (přes 136 miliard korun), jehož cílem je posílit národní vesmírné kapacity. Případný úspěch rakety New Glenn by pak mohl výrazně ohrozit dominantní postavení společnosti SpaceX v sektoru komerčních startů.
Bezosova kosmická společnost však ještě nemá vyhráno. Plánovaný start se totiž potýká s dlouhodobým zpožděním. Projekt se koncem minulého roku dostal pod nové vedení, předvídat jeho úspěchy by však bylo předčasné. Naproti tomu Elon Musk a SpaceX měli během této doby dostatek času na optimalizaci svého magnum opus, rakety Starship, která má být rovněž opětovně použitelná.
Let rakety New Glenn bude pro Blue Origin zátěžovou zkouškou nejen z pohledu budoucích zakázek, ale i v rámci technologií a samotné konstrukce. V případě úspěchu pak lze očekávat poměrně významné změny v utváření budoucnosti amerického komerčního vesmírného výzkumu a spolupráce v oblasti obrany.