Velký kus čínské rakety dopadne na Zemi 31. července: Váží přes 20 tun

Velký kus vesmírného smetí spadne zpět na Zemi koncem měsíce, předpovídají odborníci. Jedná se o 22,5 tuny vážící základní stupeň rakety Dlouhý pochod 5B, která v neděli (24. července 2022) vynesla na oběžnou dráhu druhý modul pro vznikající čínskou vesmírnou stanici Tiangong. Kam trosky dopadnou?

Podle výzkumníků z amerického centra CORDS zůstane část rakety na oběžné dráze kolem Země pravděpodobně asi týden. Odborníci analyzovali údaje shromážděné sítí pro sledování vesmíru amerických vesmírných sil a předpovídají, že část rakety se vrátí do zemské atmosféry 31. července kolem 9:30 CET. Odhad je zatím poměrně nepřesný a výzkumníci operují s možnou odchylkou celých 22 hodin. Z toho plyne i fakt, že neznáme ani přesné místo dopadu.

Podle dráhy však víme, že k návratu do atmosféry dojde někde mezi 41. stupněm severní šířky a 41. stupněm jižní šířky. Současně také víme, že celý objekt neshoří v zemské atmosféře a část trosek dopadne na povrch.

Obrázek: Velký kus čínské rakety dopadne na Zemi 31. července: Váží přes 20 tun

V pořadí již třetí raketa Dlouhý pochod 5B odstartovala 24. července 2022 a Čína si opět nepohlídala bezpečný návrat trosek na Zemi. Foto: Se souhlasem CALT

Na Zemi dopadne několik tun vesmírného smetí

Obecné pravidlo říká, že na zem dopadne 20-40 % hmotnosti velkého objektu, ale přesné číslo závisí na konstrukci objektu,“ napsala společnost The Aerospace Corporation ve vysvětlivce o nadcházejícím pádu rakety. „V tomto případě bychom očekávali přibližně 5,5 až 9,9 metrických tun.

Základní stupně většiny raket orbitální třídy jsou navrženy tak, aby krátce po startu bezpečně klesly do moře nebo nad řídce osídlené části pevniny – nebo aby provedly přistání, které umožní jejich opětovné použití, jak to dělají první stupně Falcon 9 a Falcon Heavy společnosti SpaceX. V případě rakety Dlouhý pochod 5B tomu tak však není.

Podobné neřízené pády jsme viděli i při dvou předchozích misích raket Dlouhý pochod 5B. Raketa debutovala 5. května 2020 a nyní půjde o 3. neřízený dopad trosek stejného typu rakety. V prvním případě se těleso neřízeně zřítilo u západního pobřeží Afriky a část trosek dopadla na Pobřeží slonoviny. Druhý Dlouhý pochod 5B dopadl do Indického oceánu v květnu 2021, 10 dní po vypuštění hlavního modulu Tiangong, který je známý jako Tianhe.

Máme se bát? Podle odborníků nikoliv

Při žádném ze zmíněných incidentů nebylo hlášeno žádné zranění. Riziko zde však existuje, což je také důvodem, proč mezinárodní společenství alespoň symbolicky pokáralo Čínu. Dobrou zprávou je, že České republice se trosky určitě vyhnou.

Země, které využívají vesmír, musí minimalizovat rizika pro lidi a majetek na Zemi, která jsou spojena s opětovným vstupem vesmírných objektů, a maximalizovat transparentnost těchto operací,“ napsal ředitel NASA Bill Nelson v prohlášení zveřejněném krátce před loňským pádem tělesa Tianhe Dlouhý pochod 5B.

Je zřejmé, že Čína nedodržuje odpovědné standardy týkající se kosmického odpadu,“ dodal Nelson. „Je velmi důležité, aby Čína a všechny země a komerční subjekty, které míří do vesmíru, jednaly ve vesmíru zodpovědně a transparentně a zajistily tak bezpečnost, stabilitu, bezpečnost a dlouhodobou udržitelnost vesmírných aktivit.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?