Vlivem Covidu-19 NASA nestíhá vypustit do vesmíru Vesmírný dalekohled Jamese Weba, nástupce Hubbleova a Keplerova dalekohledu, v březnu 2021. Celý proces se zřejmě opozdí.
Keplerův dalekohled pomohl odhalit tisíce exoplanet, a nový Vesmírný dalekohled Jamese Webba na něj má navázat, stejně jako na dosud sloužící Hubbleův dalekohled. Start byl původně plánován na březen 2021, Thomas Zurbuchen z NASA ale nyní potvrdil, že práce se vlivem viru SARS-CoV-2019 zdržela a je momentálně za plánovaným rozvrhem.
Březnový termín prý nepřipadá v úvahu; zpoždění nemá být ničí vina, pouze vliv okolností způsobených koronavirovou pandemií, která na USA dopadá obzvláště tvrdě.
Je ovšem nutno říct, že stanovený březnový termín byl i tak dosti ambiciózní – na dalekohledu je ještě nutné odvést spoustu práce. Northrop Grumman, který je klíčovým kontraktorem NASA, stáhl směny z 12 desetihodinových týdně na 5 osmihodinových týdně.
Práce stále pokračuje a Zurbuchen doufá, že se dalekohled stihne někdy v roce 2021 do vesmíru dostat.
Vesmírný dalekohled Jamese Webba (zkrácené JWST, James Webb Space Telescope) je nástupem dalekohledů Keplerova a Hubbleova. NASA si od něj slibuje nalezení dalších tisícovek nových exoplanet a hvězdných systémů; a možná dále do minulosti vesmíru, kam nám až rudý posuv umožní.
Zdroj: Space.com