Hewlett Packard Enterprise (HPE) experimentálně před rokem a půl poslala na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) superpočítač.
Ten se nyní po roce a půl vrátil v modulu Dragon od soukromé vesmírné společnosti SpaceX. Čeká ho nyní pečlivý průzkum: HPE chce vědět, jaký vliv na něj dlouhý pobyt na oběžné dráze zanechal. Společnost si od toho slibuje cenné poznatky, které jí a dalším firmám pomohou ve výstavbě budoucích počítačů k použití na misích na Měsíc či Mars.
Více o SpaceX:
- Projekt Starlink právě posílá na oběžnou dráhu přes tisíc satelitů
- SpaceX testuje kosmické plavidlo Starship
- Raketa Falcon Heavy se vrátil na Zemi, té se to nelíbilo
Experiment nazvaný Spaceborne Computer je regulérní komerční superpočítač, vystavěný pro potřeby na Zemi – nikoliv do vesmíru. Počítač se samozřejmě může ve vesmíru velice hodit, problém ovšem je, že elektronické součástky jsou na oběžné dráze a dál notně opotřebovávány. Náročná je pro ně hlavně radiace: ta je mnohonásobně vyšší než na naší planetě, chráněné atmosférou a ozónovou vrstvou.
https://youtu.be/dJeR6vu3GYE
Výpočetní síla v hlubokém kosmu
Další možné poškození dokáže způsobit fluktuace v napájení nebo v teplotách – nic neobvyklého v prostředí kosmu.
Vlivem těchto environmentálních nástrah jsou počítače a další elektronické součástky budované pro potřeby vesmíru často vybaveny dodatečným, pečlivě chráněným hardwarem; to je ale samozřejmě drahé a časově náročné. I proto se HPE rozhodla poněkud inovativně posílit software superpočítače.
Ten dokáže detekovat, když se různé parametry stroje – výkon, teplota, voltáž a podobně – výrazně vychýlí. V takovém případě počítač okamžitě zareaguje, aby se vyhnul masivnímu poškození: V základu se tedy přinejmenším vypne. Nejde sice o ideální řešení, avšak pro běžné potřeby může postačit.
Spaceborne Computer se na ISS vypravil už v srpnu 2017, dostala ho tam raketa Falcon 9 rovněž od SpaceX. Nyní HPE zkontroluje, zda všechny komponenty počítače fungovaly a dále fungují tak, jak mají. Ještě si ale musí počkat, do jeho rukou se dostane až 8. července 2019, nyní je spolu s nákladním modulem Dragon na dlouhé plavbě lodí zpět do Houstonu v Texasu.
Společnost následně počítač analyzuje a zaměří se také na to, jak „staře“ a opotřebovaně součástky vypadají: bude to odpovídat stavu, v by se za stejné období nacházely součástky v počítači na Zemi?
V budoucnu by poznatky HPE mohly posloužit k vybavení kosmických lodí k cestě na Měsíc nebo dále.
Zdroj: Verge