Na nevyhovující bezpečnost Zoomu upozornila agentura FBI i výrobce elektroniky Apple. S trochou snahy je možné narušit probíhající meeting, soukromá data byla odesílána Facebooku a skrze aplikaci pro Mac bylo možné nabourat webkamery uživatelů. Služba na problémy reaguje a pouští se do intenzivního záplatování.
Videokonference v současné krizi nahradily běžné meetingy a během několika týdnů vzrostl počet jejich uživatelů o desetinásobky. Využívají je školy, firmy, ale i jednotlivci. Největší růst zaznamenala videokonferenční platforma Zoom, která vyrostla z 10 milionů uživatelů denně na úctyhodných 200 milionů uživatelů denně.
Firma musela reagovat a navyšovat kapacity, přičemž, jak sama ve svém prohlášení přiznává, neměla čas na některé oblasti, mezi které bohužel spadá i zabezpečení. Projevilo se to mnoha problémy. Uživatelům se do nezaheslovaného hovoru mohl snadno někdo infiltrovat, odposlouchávat či škodit. Dále byla data o uživatelích posílána společnostem LinkedIn A Facebook.
Zoom čakají opravy, na chyby upozorňovalo i české Národní centrum kybernetické bezpečnosti
Zakladatel Zoomu Eric Yuan nyní slibuje, že se služba bude nejbližší 3 měsíce zabývat právě laděním aplikace, opravou chyb a zabezpečením. Zoom tak reaguje na kritiku ze strany médií a uživatelů, kteří společnost za zanedbání bezpečnosti opakovaně kritizovali. „Doporučujeme opatrnost při vzdálené komunikaci – důsledně ověřovat identitu druhé strany, neotvírat neznámé odkazy a přílohy, a to zejména od neznámých osob, a pokud je to možné, používat spolehlivé end-to-end šifrování,“ stojí v prohlášení na firemním blogu.
Zoom si sype popel na hlavu a po hektickém období alespoň projevuje ochotu s nastalou situací rychle něco udělat. Na bezpečnostní problémy starších verzí upozornila FBI i české Národní centrum kybernetické bezpečnosti. I zde platí, že aktuální software je jednou z podmínek bezpečnosti. V případě hovorů přes Zoom i pro ostatní aplikace fungující na principu ID hovoru lze navíc doporučit zabezpečení heslem. Zoom jej má, ale v základním nastavení jej u plánovaných hovorů nenastavuje.
Ajťák už v jednačce nebude potřeba: Logitech elegantně vyřešil složitou obsluhu videokonferenčních místností
Firemní videokonference dokáží výrazně ušetřit čas i peníze
Levné webkamery v e-shopech dochází
Jak zabezpečit hovory v aplikaci Zoom?
- Otevřete aplikaci Zoom.
- Klikněte na „Meetings“.
- Klikněte na „Schedule a meeting“.
- Zaškrtněte položku „Require meeting password“.
Aktivace hesla pro videhovor je nejjednodušší cestou, jak předejít problémům s nežádoucí infiltrací hovoru. Třeba je také myslet na to, jakými kanály heslo druhé straně posíláte.