Videokonference dokáží výrazně ušetřit čas i peníze

Lidé pracující doma jsou podle výzkumů kreativnější a až 2/3 z nich jsou také produktivnější. Nové technologie práci mimo kancelář usnadňují a zlepšují možnosti komunikace. Logitech vidí budoucnost porad a schůzek s klienty ve videokonferencích. Se svými chytrými kamerami a videokonferenčními systémy chce zákazníkům šetřit peníze a čas strávený na cestách.

Videokonference jsou populárním řešením v situacích, kdy kvůli vzdálenosti nedává smysl osobní setkání. Jak se mění zažité pořádky a zaměstnanci čím dál častěji pracují z domova, důležitost odpovídajícího technického zázemí roste. Jak vypadají a co umí moderní systémy do konferenčních místností?

Obrázek: Videokonference dokáží výrazně ušetřit čas i peníze

Chytrá kamera Logitech Rally je jako režisér videokonference

Rally je kompletní systém pro videokonference skládající se z kamery, přídavných  mikrofonů a reproduktorů. Logitech se tak v rámci  jednoho řešení rozhodl poprat s problémem většiny videohovorů – nedostatečným nasvícením, kvalitou obrazu a kvalitou zvuku.

Středobodem systému je 4K Ultra HD kamera s 30 FPS a unikátní otočnou motorizovanou konstrukcí. Automatické natáčení a funkce RightSight se starají o sledování účastníků tak, aby byli všichni neustále vidět v záběru. Pokud např. v průběhu hovoru někdo přijde či odejde, kamera dokáže přiblížit či oddálit záběr místnosti, až 15x přiblížit danou scénu a za využití funkce autofocus znovu přeostřit na všechny účastníky videohovoru.

Obrázek: Videokonference dokáží výrazně ušetřit čas i peníze

O plynulý pohyb kamery se stará tichý PTZ motor. Při zapnutí se kamera natočí na zabíranou místnost a uzpůsobí záběr tak, aby byly vidět všechny osoby. Po ukončení videohovoru dojde k automatickému sklopení kamery dolů, čímž je chráněna před poškozením.

Kameru lze do místnosti nainstalovat hned několika způsoby. Základním je prosté položení na vhodné místo, dalším pak připevnění na zeď díky dodávanému držáku. Pod i nad monitor lze navíc kameru uchytit díky volitelnému VESA držáku a nechybí ani standardní závit pro stativ.

Obrázek: Videokonference dokáží výrazně ušetřit čas i peníze

V rámci ovládání není nutné spoléhat pouze na automatický mód. Logitech ke kameře dodává rádiový RF ovladač, díky kterému lze Rally ovládat odkudkoliv z místnosti i bez přímé viditelnosti na ni. Odpadají tak problémy s tradičními IR ovladači.

Systém stačí snadno propojit s počítačem skrze rozhraní USB a vzhledem k podpoře technologie plug-and-play není nutná instalace ovladačů či dalšího softwaru. Rally je zcela kompatibilní se všemi aplikacemi pro videokonference podporujícími USB kamery.

Strategickými partnery jsou společnosti Microsoft, Google a Zoom, pro jejich videokonferenční software má Logitech certifikaci. Samozřejmostí je tedy např. kompatibilita s aplikací Skype, službou GoToMeeting či populárními aplikacemi Teams, Zoom a Google Hangouts.

Obrázek: Videokonference dokáží výrazně ušetřit čas i peníze

Podle průzkumu společnosti Microsoft ušetří online schůzkami analytici a vývojáři společnosti kolem 104 minut týdně. Videohovory patří k oblíbené alternativě tradičních porad, které bývají kritizovány za plýtvání časem účastníků.

Strojové učení zesílí hlas tiše mluvících kolegů

Logitech proto při návrhu Rally sáhl po technologiích, které zlepšují výsledné audio i video. Kamera za pomoci technologie RightLight optimalizuje vyvážení světla pro zvýraznění obličejů lidí v místnosti a upravuje obraz na základě nasvícení místnosti. Poradí si tak i s jindy problémovým protisvětlem a nedostatkem světla.

K systému Rally je možné připojit až 7 stolních mikrofonů. Ty se díky technologii RightSound starají o potlačení okolního hluku a šumu v závislosti na tom, kdo z účastníků zrovna hovoří. Důležitým prvkem je automatické vyrovnávání hlasitosti hlasového projevu jednotlivých účastníků. Díky němu jsou všichni v místnosti slyšet stejně hlasitě, a to nezávisle na tom, jak potichu či nahlas dotyčný mluví. Výrobce k tomuto účelu využil technologii strojového učení, která dokáže zvuk upravit a odfiltrovat nežádoucí šum.

S Rally si můžete poskládat videokonferenční systém na míru

Systém Rally s kamerou, stolním mikrofonem a čelním reproduktorem je vhodný pro středně velké videokonferenční místnosti s až 14 účastníky. Po rozšíření o další reproduktory a mikrofony dokáže obsloužit prostor s až 46 účastníky.

Sada s jedním externím mikrofonem, reproduktorem a kamerou Logitech Rally je v České republice dostupná za doporučenou koncovou cenu 64 590 Kč. Rally Plus s dvojicí mikrofonů a reproduktorů pak vyjde na necelých 75 000 Kč.

Logitech MeetUp: All-in-one řešení pro malé prostory

Jestliže je Rally modulárním řešením vhodným do větších jednacích místností, MeetUp cílí na menší prostory. Výhodou je komplexnost a jednoduchá instalace celého systému – stačí připojit USB konektor a MeetUp obratem nahradí kameru, reproduktor i mikrofony.

Obrázek: Videokonference dokáží výrazně ušetřit čas i peníze

MeetUp je all-in-one řešením pro videokonference, díky Bluetooth jej však lze využít i pro audiohovory.

Díky širokoúhlému objektivu Logitech MeetUp zabírá 120 ° zorného pole a dobře jsou tak vidět osoby blízko i dále od kamery. Nejen obraz, ale i zvuk byl uzpůsoben pro použití v malých místnostech. Trojice integrovaných mikrofonů se stará o kvalitní snímání zvuku a odstraňuje nežádoucí ruchy, odrazy a šumy. Podobně byl pro malé prostory uzpůsoben integrovaný reproduktor.

Ultra HD 4K kamera dokáže díky motorizovanému otáčení a naklápění zabírat např. tabuli a další objekty a reagovat tak na potřeby uživatelů. Pro případné přiblížení Logitech integroval pětinásobný HD zoom a funkci autofocus.

Obrázek: Videokonference dokáží výrazně ušetřit čas i peníze

MeetUp je možné uchytit také přímo na monitor či televizor.

Pro ovládání systému slouží bezdrátový ovladač a pokud to prostor vyžaduje, lze k MeetUp připojit rozšiřující mikrofon. Zařízení je k dostání za doporučenou koncovou cena 25 990 Kč.

Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?