Patriot Viper V380 jsou skvělá herní sluchátka s nepříliš povedeným mikrofonem

Je to vážně škoda. Podprůměrný mikrofon jinak výtečným sluchátkům trochu maří resumé.

Herních sluchátek na trhu je spousta a jejich výběr může být občas náročný, hlavně proto, že se zdánlivě až tolik neliší. Sluchátka je navíc klíčové před nákupem vyzkoušet, protože zvuk se i ve stejné cenové kategorii může radikálně lišit.

Klíčový je také účel sluchátek, a to si řekněme rovnou, tohle nejsou sluchátka na hudbu. Poslouchat se v nich muzika přesto dá velmi obstojně, a obzvláště tvrdší žánry jako rock nebo metal zní v Patriot Viperech V380 7.1 – jak je jejich plný název – dobře. Se studiovými, referenčními sluchátky se rovnat samozřejmě nemohou, to ale ani není jejich smysl. Cena nějakých 2 000 až 2 500 by tomu koneckonců také neodpovídala.

Obrázek: Patriot Viper V380 jsou skvělá herní sluchátka s nepříliš povedeným mikrofonem

Pro hry a filmy? Špička

Cílová skupina ale bude, oprávněně, s V380 spokojena. Specifikace sluchátek jsou na cenovku skvělé, posuďte sami:

 • 1 virtual surround s 53mm Hi-Fi neodymovými měniči
 • Koženkové náušníky s lehkým tlumením okolního hluku a ANC
 • Odpojitelný mikrofon
 • Standardní frekvence 20 Hz až 20k Hz
 • Citlivost 106 dB/mW
 • 64ohmová impedance

Příjemné je aktivní potlačení hluku (ANC), které vcelku funguje. Je dál slyšet zvuky zvenčí, netlumí zcela, ale při standardním hluku domácnosti jde fungovat prakticky nerušeně.

Virtuální 7.1 vždy byla poněkud kontroverzní funkce, ale Patriot se jí ujal se ctí – opět, na hudbu to není nic moc, ale na hry a filmy jde o brilantní záležitost, která dokáže povýšit zážitek zase na trochu jinou úroveň. Kompletní série Pána prstenů v rozšířené edici je s V380 příjemná, u her rovněž nezklamou. Otestoval jsem je u Red Dead Redemption 2, kompetitivních CS:GO a PUBG. U odlehčenějších zážitků, kde si můžete vychutnat zvuk, jako jsou právě RDR 2, obzvlášť vyniknou příjemné středy sluchátek.

Úžasné pohodlí sluchátek setrvá i při delším používání, a to mluvím třeba o 8 hodinách v kuse jen s krátkými přestávkami.

U kompetitivních her jsem 7.1 spíše vypínal. Určování směru zvuku je docela přesné, ale pokud jste zvyklí na standardní stereo sluchátka, bude vás „jiný“ zvuk např. kroků nebo střelby mást. Je to o zvyku. 7.1 jde naštěstí snadno vypnout.

Obrázek: Patriot Viper V380 jsou skvělá herní sluchátka s nepříliš povedeným mikrofonem

Osvětlení zboku je… zajímavé.

Když už mluvíme o vypínání 7.1, v softwaru jde snadno nastavit tohle a ANC, i to jde samozřejmě vypnout a zapnout. Software je jinak dosti chudý a patří mezi slabiny sluchátek.

Citlivost, impedance a frekvence jsou standardní, k tomu není moc co říct a odpovídá konkurenci. Neměl jsem v tomto ohledu žádný problém.

Hezký design a úžasné pohodlí

Designově jsou sluchátka hezká, což je sice z praktického hlediska vcelku k ničemu, ale i subjektivní dojem je důležitý. Svítivé RGB, které sluchátka mají na obou náušnících, je absolutně k ničemu, a nakonec jsem ho vždy vypínal (jde to snadno tlačítkem na spodku levého sluchátka), protože když jsem měl na hlavě nasazeny svíticí sluchátka, připadal jsem si jako vánoční stromeček. Ale budiž, za to Vipery nekritizujme, s RGB doplňky pro hráče se roztrhl pytel už před pár lety a je to trend, který ne a ne odejít. Design celkově rozhodně není střízlivý, ale to u herních sluchátek nevadí.

Zato na pohodlí sluchátek mohu pět sonety. Takto pohodlná sluchátka jsem naposledy měl Beyerdynamic DT 770 Pro, a to je přeci jen, cenově, trochu jiná liga. Ačkoliv jsou náušníky koženkové, tak sluchátka jsou velice lehká (310 gramů) a sedí neskutečně pohodlně i na velké uši. Nosím navíc brýle, což po čase u většinu sluchátek začne bolet, ale tady nic; s V380 po čase úplně přestanete vnímat, že je na hlavě vůbec máte. Uši se prakticky nepotí, což je rovněž klad, ale trochu teplejší budou, toť běžná nevýhoda kůže. Velurové náušníky obvykle preferuji, ale tady nejde o až tak hrozný problém. Netlačí ani shora na hlavě.

Obrázek: Patriot Viper V380 jsou skvělá herní sluchátka s nepříliš povedeným mikrofonem

RGB ale prosím ne. Naštěstí jde snadno vypnout, tlačítko je hned pod náušníkem a nastavit si vše lze i v softwaru.

A hlavně, úžasné pohodlí sluchátek setrvá i při delším používání, a to mluvím třeba o 8 hodinách v kuse jen s krátkými přestávkami. Nepřeháním, když řeknu, že jsou to jedny z nejpohodlnějších sluchátek, které jsem kdy měl na hlavě.

Co se týče konstrukce, jsem spokojen. Zprvu jsem z nich neměl úplně dobrý pocit, působí dost plastově a zmíněná nízká váha také nebudí důvěra, nicméně nakonec si nebylo na co stěžovat. Sluchátka mi několikrát upadla na zem asi z jednoho metru až metru a půl (což se mi stává běžně) a několikrát jsem si je strhl z hlavy, když jsem se s nimi na hlavě zvedl od počítače a zapomněl na kabel (často používám bezdrátová sluchátka, takže i tohle se mi stává běžně). Žádný problém nenastal, nikde ani škrábanec, zvuk v pořádku, takže určitou důvěru ke kvalitě výroby mám.

Ještě ke dvoumetrovému kabelu – připojit jdou k počítači pouze pomocí USB A, což není tak úplně tradiční rešení (3,5mm jack je smutný), ale ani tady jsem neviděl problém. Snad jen ti, co už tak jsou s počtem volných USB na štíru, mohou být lehce znepokojeni.

Mikrofon prosím ne

Co bohužel musím zkritizovat je mikrofon. Po testování na nejběžnějších platformách, tj. Discordu, TeamSpeaku a Skypu mi nezbývá než konstatovat, že jde o nepříjemnou záležitost, která je snad ještě o trochu horší, než už tak hrozný standard mikrofonů u sluchátek. Tlumení okolního hluku sice docela fungovalo, ale hlas byl neuvěřitelně tichý, ani při maximálním zesílení v systému a programech nebylo moc slyšet, přestože jsem ho měl nacpaný přímo před ústy a hlas působil jako při mluvení skrze plechovku.

Obrázek: Patriot Viper V380 jsou skvělá herní sluchátka s nepříliš povedeným mikrofonem

Software je snesitelný, ale o moc víc ne.

Toto prosím ne – je to škoda, která mi pokazila zážitek z jinak vážně příjemných sluchátek. Jejich koupi i tak lze doporučit, protože v této cenové kategorii je zvuková kvalita opravdu relevantní, nicméně musíte počítat s obstaráním jiného mikrofonu. Tento se dá odpojit (chce se říct, naštěstí), takže to není neřešitelný problém.

Nenáročným uživatelům bude mikrofon možná i stačit, ale spoluhráči z toho nadšení nebudou a pro konferenční hovor jsou nepoužitelné. (A pokud byste je používali na videohovor, nezapomeňte si vypnout RGB na náušnících, jinak z vás budou mít kolegové v práci zábavu.)

Z celkového hlediska ovšem nelze než Patriot pochválit. Viper V380 7.1 jsou kvalitní sluchátka se skvělým virtuálním 7.1 za rozumnou cenovku. Dojem snižuje jen podprůměrný mikrofon, nepříliš vyladěný software a zbytečné RGB (díky možnosti vypnout toto osvětlení snadno jedním tlačítkem ale body strhávat nebudeme).

Obrázek: Patriot Viper V380 jsou skvělá herní sluchátka s nepříliš povedeným mikrofonem

Ve finále proto hodnotíme 85/100. Sluchátka doporučujeme hlavně hráčům a fanouškům filmů, kteří si chtějí dopřát pohodlný a pohlcující zážitek. Na hudbu se dají najít vhodnější kousky, ale nezklamou ani méně náročné fandy muziky, obzvláště, když opět zmíníme cenovku, která se málokde vyšplhá nad 2 100 korun.

Sluchátka k zapůjčení redakci poskytla společnost Viper Gaming by Patriot.

 • Zvuková kvalita - 90%
  90%
 • Design - 95%
  95%
 • Kvalita zpracování - 80%
  80%
 • Mikrofon - 45%
  45%
 • Pohodlnost - 100%
  100%
82%

Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?