Transakce roku: Operátoři Virgin Media a O2 se chtějí ve Velké Británii spojit

Zvěsti nelhaly: Operátoři Virgin Media a O2 ve Velké Británii potvrdili chystané 50-50 spojení. Merger byl dnes potvrzen oběma mateřskými společnostmi.

Mateřskou společností Virgin Media je Liberty Global, která u nás vlastnila UPC, než firmu odprodala společnosti Vodafone.

Společná hodnota firem Virgin Media a O2 by měla činit kolem 31 miliard liber (momentálně 961 miliard korun, téměř bilion) a vytvořit největšího operátora v zemi. Operátoři BT, Sky a Vodafone by tím utržili významnou ránu. Není však jasné, zda merger projde přes antimonopolní úřady, Virgin a O2 by mohli být příliš velcí.

Obrázek: Transakce roku: Operátoři Virgin Media a O2 se chtějí ve Velké Británii spojit

Velký byznys za hodně peněz

O2 samo o sobě je největším operátorem v zemi s 34 miliony předplatitelů. V roce 2015 chtěl provést jiný merger s Three UK, dalším operátorem, ale transakci zablokovaly právě antimonopolní úřady z obavy, že by výsledná firma byla příliš velká a snížila se tím kvalita služeb a zvýšily ceny.

Virgin Media a O2 budou podléhat stejné kontrole, v obavách z rozhodnutí antimonopolního úřadu ale obě firmy slíbily v příštích 5 letech investovat do britské telekomunikační infrastruktury kolem 10 miliard liber.

Zákazníci z Virgin Mobile by měli být přesunuti pod síť Telefonica UK (takže pod O2 síť).

Pokud transakce projde, půjde zřejmě o největší transakci v oblasti ICT, přinejmenším v první polovině letošního roku. Mají naději na to, že je antimonopolní úřad nechá být, a to vlivem spojení operátorů BT a EE.

Obrázek: Transakce roku: Operátoři Virgin Media a O2 se chtějí ve Velké Británii spojit

V ČR je O2 rovněž velkým operátorem, Liberty Global, jak jsme už popsali, zde nadále své služby neprovozuje, neboť jej po dohodě pohltil Vodafone. Ve Spojeném království má Virgin Media rovněž určité dohody s Vodafonem, ty však po případném spojení s O2 pravděpodobně skončí.

Zdroj: Liberty Global / Telefonica via Engadget

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W