Ačkoli virtuální realita zatím až tak netáhne, Oculus, vlastněný gigantem sociálních sítí Facebookem, vytrvale pracuje na nových prototypech. Tím nejnovějším je Oculus Go.
Zdržení a barikády, které musí výrobci VR zařízení překonávat, mají své důvody a není jich zrovna málo. Nedostatek reálně užitečných aplikací, nevyladěná kvalita zobrazení a příliš vysoká cena jsou jen zlomkem z celé plejády potíží, problémů a nedodělků. Je však dobře, že průmysl samotný nepřestává pracovat na novém hardwaru; jen málo pokrokových technologií vzniklo bez jakýchkoli zaškobrtnutí.
Na první pohled působí Oculus Go zajímavě a sama firma odvážně tvrdí, že přivádí skutečné inovace, které už VR nutně potřebuje. „Bez potřeby kabelu nebo mobilního telefonu, samostatné headsety představují úplně novou fázi VR hardwaru,“ popisuje na svém blogu firma.Na konkrétní detaily fungování headsetu si budeme muset ještě chvíli počkat, ale premisa „all-in-one“ systému je velmi zajímavá; eliminace potřeby chytrého telefonu nebo výkonné grafické karty počítače je lákavá. Obavy naopak budí kupříkladu váha zařízení, která ani u klasických headsetů nebývá zrovna zanedbatelná. Firma ovšem na svém webu tvrdí, že je „superlehký,“ a jedna z prvních testovacích recenzí serveru ArsTechnica to, zdá se, potvrzuje.
Doufejme tedy, že Oculus tuto překážku skutečně obešel ke spokojenosti uživatelů.
Prostorový zvuk i bez sluchátek
Velmi zajímavé je zvukové řešení. Zatímco většina headsetů zahrnuje nebo vyžaduje sluchátka, Oculus Go má „integrovaný prostorový zvuk. Reproduktory jsou zabudovány přímo do headsetu a přenesou vás rovnou do světa virtuální reality.“ 3,5mm jack pro sluchátka však naštěstí nechybí (Apple by se mohl od Oculu přiučit).
Popis, k čemu je headset vlastně dobrý, zahrnuje ve VR obvyklé činnosti: sledování filmů, hraní her a kontakt s přáteli ve virtuální realitě; tedy opět čistě zábavní průmysl, na nějž jsme si už zvykly. Podnikové prostředí logicky více zajímá rozšířená realita, Oculus Go tak míří primárně na spotřebitele.
Nízká cena chce z headsetu udělat masovou záležitost
Tomu odpovídá i cena, nastavená na 199 dolarů – což vůbec není špatné, už ve svém začátku bude headset výrazně levnější než postarší Oculus Rift. V přepočtu se jedná o přibližně 4 400 korun. Vzhledem k tomu, že za přibližně stejnou cenu lze v současnosti koupit ovladače Oculus Touch – bez headsetu – a o samotném Riftu raději ani moc nemluvme (v současnosti stojí v českých obchodech běžně přes 17 000 korun, pohybuje se až kolem 20 tisíc), je to působivá nabídka.
Krátce však k Riftu – médii se prohnala zpráva, že má headset nově trvale zlevnit na 399 dolarů, v přepočtu cca. 8 700 korun. To už je pro zákazníky bezpochyby přijatelnější.
Jak nakonec Oculus Go uspěje ukáže až čas, pro fanoušky VR je však nový headset dobrou zprávou tak jako tak – ukazuje, že se i přes úvodní zaškobrtnutí a neuspokojená (avšak možná přehnaná) očekávání technologický průmysl virtuální reality jen tak nevzdává.