Nejdéle trvající odpojení od internetu pokračuje. Vláda političky Aun Schan Su Ťij před rokem vyzvala telekomunikační společnosti, aby ve vybraných regionech Myanmaru (Barmy) odstavili internetové připojení. Přibližně milion obyvatel asijské země dodnes nemá přístup k internetu a podle humanitárních pracovníků kvůli tomu mnozí dodnes neví o globální pandemii koronaviru.
„Vypnutý internet společně s restrikcemi na humanitární agentury, které tak nemohou navštěvovat města ve vybraných regionech, způsobili mj. značnou neinformovanost populace, která často ani neví o pandemii koronaviru,“ zmínili humanitární pracovníci organizaci Human Rights Watch.
Přesně před rokem, 20. června 2019, došlo k vypnutí internetového připojení v 9 oblastech Myanmaru. Důvodem byly podle vlády roztržky mezi myanmarskou armádou a jednotkami etnické arakanské armády. K odpojení od internetu vláda nicméně nedala poskytovatelům internetu žádné konkrétní odůvodnění.
Navzdory vládnímu tvrzení, že odstavení internetového připojení bylo nutné z důvodů národní bezpečnosti, byly v daných oblastech zabity stovky civilistů a přes 100 000 jich bylo kvůli probíhajícím střetům vysídleno. Zahraniční agentury tak tento krok označují spíše za snahu cenzurovat informace.
Milion lidí rok bez internetu
„Už je to přesně rok, kdy vypnutí internetu začalo omezovat práva více než milionu lidí v Arakanském a Čjinském státě Myanmaru,“ uvedla ve svém prohlášení Linda Lakhdhirová, právní poradkyně společnosti Human Rights Watch. „Vzhledem k ozbrojenému konfliktu mezi myanmarskou a arakanskou armádou na arakanském území, navíc v rámci probíhající pandemie, je pro civilisty důležité získat informace potřebné k tomu, aby zůstali v bezpečí.“
Vláda od září 2019 do února 2020 dočasně zrušila restrikce v pěti oblastech. Následně ale byla opatření znovu zavedena společně s tím, jak se začal šířit koronavirus po světě. Na začátku května úřady zrušily omezení ve městě Maungdaw, ale prodloužily omezení pro dalších 8 lokalit, a to nejméně do srpna tohoto roku.
Umíte si dnes představit získávání informací bez internetu?
„Obnovíme internetové služby, pokud již nebudou ohrožovat veřejnost a pokud nebudou porušovány telekomunikační zákony,“ padlo minulý týden na tiskové konferenci vlády. Podle tvrzení vlády mohou lidé stále využívat mobilních služeb, jako jsou SMS a veřejný rozhlas. V oblastech bez připojení k internetu by se podle informací vlády mělo nacházet i „menší množství“ funkčních pevných přípojek k internetu.
Problémem nicméně zůstává, že podobně jako v dalších asijských zemích, využívají lidé v Myanmaru především mobilního připojení k internetu, které stále nefunguje. Pevný internet většina z obyvatel vůbec nemá.
- Rozhovor s odborníkem: YouTube a Netflix snižují kvalitu. Zvládne český internet současný nápor?
- Jak vyřešit nejčastější problémy s připojením k internetu? 5 funkčních tipů
Problémy dělají výpadky elektřiny i tisíce zablokovaných stránek
Místní zpravodajské organizace také zmiňují výpadky proudu, které jim brání ve zveřejňování aktuálních informací o konfliktu a v informování místních obyvatel o tom, co se děje v jejich oblasti.
I když se někteří občané dokázali připojit k internetu, vláda v posledních letech zablokovala tisíce webových stránek. Vláda uvedla, že 92 z nich – většinou nezávislé a etnické zpravodajské organizace – publikovaly „fake news“. Otázkou zůstává, čím byly problematické další tisíce zablokovaných portálů.
Ochránci lidských práv a svobod společně s Organizací spojených národů vyzvali vládu Myanmaru, aby co nejdříve obnovila přístup k internetu a tím pádem i k informacím. Právě v době globální pandemie je podle jejich vyjádření zásadní, aby lidé dostávali relevantní a aktuální informace.