V pořadí 9. česká družice se úspěšně dostala na oběžnou dráhu kolem Země a komunikuje. V rámci mise Transporter 3 ji tam vynesla raketa Falcon 9. Nanodružice bude testovat technologii pro přesné snímkování povrchu planety.
V polovině ledna odstartoval z Mysu Canaveral nanosatelit z dílny VZLÚ (Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu). Šlo v pořadí o druhý nanosatelit, který český ústav dostal na oběžnou dráhu. Nanodružice VZLUSAT-2 je vybavena měřícími přístroji a dvojicí experimentálních kamer pro přesnou orientaci, které umožní pořizovat detailní snímky vybraných oblastí na Zemi.
Na oběžnou dráhu byla nanodružice vynesena raketou Falcon 9 od společnosti SpaceX Elona Muska. Start proběhl s ročním zpožděním, které bylo způsobeno společností Momentus a zpožděním vývoje kosmického transportéru Vigoride. Ta měla původně zajišťovat oddělení družice, ale opakovaně nedostala povolení od americké FAA. Nyní je ale VZLUSAT-2 úspěšně umístěn na oběžné dráze kolem Země, kde může započít jeho dlouhá cesta.
Česko má vesmírné ambice: VUT v Brně spouští studijní program pro kosmické inženýry
Cílem je detailní snímkování Země pro komerční i bezpečnostní účely
„VZLUSAT-2 je pro nás vstupenkou do nejvyšší ligy. Pokud v Čechách zvládneme technologii pro přesné a detailní snímkování Země, dostáváme se do vyvoleného klubu několika zemí, které něco podobného ovládají. Tato technologie je samozřejmě zajímavá jak z komerčního hlediska, tak i pro bezpečnostní účely,“ shrnuje přínos VZLUSAT-2 generální ředitel Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu Josef Kašpar.
Jaké přístroje nese VZLUSAT-2? Zmíněná dvojice snímkovacích kamer s prostorovým rozlišením 30 m a 500 m GSD a ohniskovou vzdáleností 70 mm a 6 mm. Dále ve výbavě najdeme rentgenový senzor Slunce, detektor záblesků Gama (GRB Detector), Space X-ray Detector (SXD), pixelový rentgenový detektor a senzor pro detekci odplyňování vodních par (DPTWI).
Je to tam!!!!🎉🎉
Slovy Juraje Dudáše z @VZLUcz :
"Máme prvý kontakt! Prvý kontakt nastal so stanicou v Austrálii cca 16:32 CET, záznam je čistý a jasný. VYSIELAME! Prvý kontakt s našou stanicou v Plzni nastane cca 19:58 CET."Obrovské gratulace celému týmu.🛰️🇨🇿 pic.twitter.com/ja4GDEztSE
— Jan Spratek (@spratek_jan) January 26, 2022
Nanodružice staví na konceptu tzv. CubeSatů. Z víceor kostek o rozměru 10 × 10 × 10 cm lze sestavit i větší celky. V případě VZLUSAT-2 se jedná o konstrukci 3U s třemi „kostkami“, což dovolilo instalovat kamery a další experimentální nástroje.
Družice je, stejně jako VZLUSAT-1, operována z pozemní stanice FEL ZČU. Pohybuje se v orbitální výšce 500-600 kilometrů. První kontakt nastal 26. ledna v 16:32 SEČ se stanicí v Austrálii, k prvnímu kontaktu s českou stanicí v Plzni dojde v 26. listopadu kolem 20. hodiny. Vše zatím nasvědčuje tomu, že nanodružice komunikuje a je v pořádku připravena vykonávat vědecké experimenty.
Zdroj: VZLUSAT2.cz