Vrah dinosaurů promluvil. Obří asteroid prý ani nemohl zasáhnout horší místo

Vědci, kteří se dostali do kráteru, jenž je spojován s vymřením dinosaurů, popisují své objevy. Průzkumníci restaurovali kameny ze dna Mexického zálivu, jenž je místem, které před 66 miliony let zasáhl obří asteroid.

Právě tyto kameny zaznamenávají detaily důležité historické události. Do popředí se podle vědců dostává fakt, že 15 kilometrů široký asteroid snad ani nemohl Zemi zasáhnout v horším místě.

Zasáhl totiž mělké moře plné síry pocházející z různých minerálů. Síra doslova infikovala vzdušný obal Země, což způsobilo dobu ledovou a tu bezprostředně následovala ohnivá bouře.

Kdyby dopadl jinde, výsledek by mohl být velmi rozdílný. „Tímto se dostáváme k celé ironii příběhu – nakonec důvodem vyhynutí dinosaurů totiž nebyla ani samotná velikost asteroidu či rozsah výbuchu – příčinou celého vyhynutí je místo dopadu,“ řekl Ben Garrod, jenž spolu s Alice Roberts stojí za dokumentem The Day The Dinosaurs Died na BBC (v překladu Den, kdy vymřeli dinosauři).

Kdyby asteroid dopadl jen o trochu později nebo dříve, tak by místo mělkého břehu spíše zasáhl hluboký oceán. Dopadl-li by do Atlantického či Tichého oceánu, vaporizace by nebyla tolik drastická. Mraky by byly o mnoho méně husté a sluneční svit by se přes ně tedy mohl dostat na zemský povrch, čímž bychom se vyhnuli událostem, které následovaly.

Náraz o síle miliard atomových bomb

V tomto chladném, temném světě během jednoho týdne doslova zmizela veškerá potrava v oceánech a krátce nato také na povrchu. Bez potravy měli dinosauři jen malou šanci na přežití,“ zmiňují vědci. Tým projektu vedený profesory Jo Morgan a Seanem Gulickem doufá, že analýzou vlastností nalezených úlomků asteroidu zjistí, jaké změny životního prostředí a celkový vliv na naší planetu s sebou náraz vesmírného tělesa přinesl.

Nyní vědí, že se energie, která při dopadu asteroidu vytvořila obrovský kráter, rovnala 10 miliardám atomových bomb, jež byly shozeny na Hirošimu. Také jsou schopni lépe porozumět tomu, jak onen „velký úpadek“ ovlivnil strukturu Země, kterou pozorujeme dnes.

Tento tým také získává nové poznatky o návratu života do zasažené lokace v letech po dopadu. Jako jeden z mnoha fascinujících mementů vidí Alice Roberts návštěvu kamenolomu v New Jersey, kde bylo nalezeno kolem 25 tisíc fragmentů fosilií – důkaz o masovém umírání tvorů, kteří byli obětí dopadu asteroidu. „Všechny tyto fosilie se vyskytují ve vrstvě, která není tlustá více než 10 centimetrů,“ říká paleontolog Ken Lacovara.

Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?