Jak správně vybrat monitor k PC pokud rádi fotíte?

Na jaké parametry by se měli grafici a fotografové zaměřit při nákupu nového monitoru, aby zařízení dostálo jejich náročným požadavkům? Jak je to s barvami a které parametry sledovat?

V nepřeberném množství velikostí, rozlišení, poměrů stran, technologií panelů a barevného podání současných monitorů se leckdy mohou špatně orientovat i profesionálové
na grafiku a úpravu fotografií. Mohou mít problém zvolit ten pravý model, na kterém by jejich fotky a grafické návrhy odpovídaly realitě a nedocházelo ke zkreslení.

Obrázek: Jak správně vybrat monitor k PC pokud rádi fotíte?

Jak vybírat vhodný monitor pro grafiky a fotografy:

 1. Hlavní problém: Monitory pro profesionály musí být schopny zobrazovat barvy, které jsou co nejvíce shodné s barvami na jiných zařízeních (například tiskárnách). Proto je přesné barevné zobrazení tak důležité. I když se 16,7 mil. barev, které jsou schopné zobrazit běžné monitory, může zdát hodně, rozhodně nejsou dostatečné pro profesionální grafické a fotografické aplikace. Dobrý monitor pro tuto práci potřebuje obojí – široký barevný gamut a perfektní kalibraci barev. Zde je několik termínů, které je dobré znát:
  1. sRGB pokrytí barev je minimum;
  2. Adobe RGB pokrývá širší spektrum barev než sRGB a je de facto standardem v této oblasti. Profesionální monitor musí být schopen přesně zobrazit minimálně 90 % (čím více, tím lépe) barev v tomto spektru;
  3. Dalším běžným standardem pro barevné spektrum je NTSC gamut – 72 % NTSC = 99 % sRGB. Proto monitor, který je schopen zobrazit více než standardních 72 % NTSC poskytne živější a reálnější barvy. Například většina nových monitorů Philips je vybavena technologiemi, které umožňují pokrýt rozhraní 85 % NTSC (122,9 % sRGB) až 104 % NTCS (130 % sRGB).
 2. Dalším parametrem, kterým je třeba se zabývat, je velikost úhlopříčky a poměr stran:
  1. Pro dobrý přehled o práci, srovnávání a multitasking je větší úhlopříčka to pravé. Žádný monitor pod 27 palců jednoduše neposkytuje potřebný prostor pro práci fotografa nebo designéra. 32’’ nebo až 40’’ poskytují dostatek místa pro kvalitní práci.
  2. Poměr stran je také nutno vzít v potaz. Širokoúhlé monitory jsou dnes již standardem. Hodně designérů sáhne po poměru 16 : 9, protože poskytuje dostatek horizontálního místa a taky relativně více vertikálního místa ve srovnání s poměrem 21 : 9. To znamená lepší přehled a menší námahu krku
   a očí. Navíc lze poměrově zobrazovat i standardní tiskové velikosti.
 3. Rozhodnutí o rozlišení je dobré dělat v souvislosti se zvolenou velikostí úhlopříčky Je Full HD dostačující? Nebo raději sáhnout po Quad HD či dokonce 4K? QHD monitory mají rozlišení 2560 x 1440 bodů oproti Full HD s 1920 x 1080 body. Platí pravidlo – čím větší úhlopříčka, tím větší by mělo být rozlišení. Protože profesionálové sahají většinou po úhlopříčkách 27’’ a více, má pro ně smysl minimální rozlišení QHD. Když plánujete ještě větší panel, měli byste uvažovat nad 4K rozlišením. Tato kategorie nabývá na popularitě. Rozlišení těchto monitorů je 3840 x 2160 bodů, což jim umožňuje zobrazovat nejjemnější detaily i v maximálním zoomu. Když pracujete s rozdělenou obrazovkou, špičkový 40’’ monitor s takto jemným rozlišením je tím pravým pro vás.

Obrázek: Jak správně vybrat monitor k PC pokud rádi fotíte?

 1. Velmi důležitá je zvolená technologie panelu. Existují dvě technologie, které se perfektně hodí pro grafické práce: VA (vertical alignment) a IPS (in-plane switching). Obě nabízí podobné, extra široké pozorovací úhly až 178 stupňů. Na monitor se tak lze dívat téměř z jakéhokoliv úhlu bez zkreslení. Rozdíl je v přesnosti barev
  a rovnoměrnosti podsvícení, které je o trošičku vyšší při IPS technologii. U mnoha nových VA panelů je tento nedostatek dobře kompenzován speciálními technologiemi na podporu barev. VA panely navíc zobrazují lepší černou a mají vyšší kontrast než IPS panely. Pro VA hraje i relativně nižší spotřeba.
 2. Plochý nebo zakřivený? Toto je čistě otázkou osobní preference uživatele. Nejnovější zahnuté monitory pokrývají celé uživatelovo zorné pole, což mu umožňuje plně se soustředit na práci. Toto je důležité v rušném kancelářském prostředí. Zakřivený monitor vytváří lepší pocit hloubky s minimálním zkreslením obrazu. Někteří uživatelé nicméně preferují pro svou tvorbu plochý monitor, protože jakékoliv, tedy i minimální zkreslení, je nežádoucí. V případě, že to rozpočet unese a je dostatek místa na stole, může být ideálním řešením pořídit si jeden plochý a jeden zahnutý monitor.

Grafici a designéři by se měli zaměřit na tyto klíčové vlastnosti a brát ohled i na další parametry, jako je ergonomie a konektivita. Všechno dohromady hraje svou roli při zabezpečení maximální produktivity v průběhu pracovního dne.

Obrázek: Video z Marsu: Vozítko Perseverance díky Auto-Nav nepotřebuje řízení ze Země
Video z Marsu: Vozítko Perseverance díky Auto-Nav nepotřebuje řízení ze Země
Obrázek: Agrovoltaika: Pěstování pod solárními panely má řadu výhod
Agrovoltaika: Pěstování pod solárními panely má řadu výhod
Obrázek: Megakometa v roce 2031 proletí ve vzdálenosti Saturnu, viditelná však nebude
Megakometa v roce 2031 proletí ve vzdálenosti Saturnu, viditelná však nebude
Obrázek: Rychlý a neomezený internet v letadlech? SpaceX jedná s aerolinkami o Starlinku
Rychlý a neomezený internet v letadlech? SpaceX jedná s aerolinkami o Starlinku
Obrázek: Jak snadno stáhnout aplikace do mobilu Huawei? Je to čím dál jednodušší
Jak snadno stáhnout aplikace do mobilu Huawei? Je to čím dál jednodušší
Obrázek: Tip z Microsoftu: Jak nainstalovat Windows 11 na PC s nepodporovaným procesorem?
Tip z Microsoftu: Jak nainstalovat Windows 11 na PC s nepodporovaným procesorem?
Obrázek: Jak se připojit k blokovaným zahraničním službám a obsahu? Pomůže VPN
Jak se připojit k blokovaným zahraničním službám a obsahu? Pomůže VPN
Obrázek: YouTube umožní stahování videí na počítačích, má to ale háček
YouTube umožní stahování videí na počítačích, má to ale háček