Využili Egypťané při stavbě pyramid výtahy? Podle vědců znali technologii hydraulického zvedáku

Civilizace starých Egypťanů je i tisíce let po jejím konci stále obestřena nejedním tajemstvím. Nedávná kontroverzní studie jí pak přisuzuje i autorství hydraulického zvedacího systému, díky němuž byla možná vystavěna i slavná Džoserova pyramida.

Vědci si poměrně dlouhou dobu lámou hlavu nad tím, jakým způsobem dokázali Egypťané před zhruba 4 700 lety vybudovat tak velkolepou stupňovitou stavbu, jakou je právě 62 metrů vysoká Džoserova pyramida nacházející se na archeologické náhorní plošině Sakkára v severním Egyptě. Výzkum, jehož závěry byly nedávno publikovány v odborném časopise PLOS One, se snažil najít odpověď na otázku, zda-li byla stavba podobně velkého objektu vůbec možná bez použití pokročilých znalostí mechaniky a hydrauliky. Jak se však ukázalo, mohly být tyto techniky staroegyptské civilizaci více než dobře známy.

Obrázek: Využili Egypťané při stavbě pyramid výtahy? Podle vědců znali technologii hydraulického zvedáku

Džoserova stupňovitá pyramida je pro egyptology i dnes záhadou. Mohl by se za tajemstvím její stavby skrývat hydraulický výtah? Foto: Se souhlasem Wikimedia Commons

Výtah měl fungovat na principu sopky

Pyramida se totiž nachází v blízkosti dávno zaniklého ramene řeky Nil, a vědci tudíž pracují i s teorií, že Egypťané dokázali vodní zdroj ke stavbě 62 metrů vysoké pyramidy využít. Učili tak prostřednictvím inovativního hydraulického systému složeného z přehrady, úpravny vody a nákladního výtahu, který poháněla sama řeka. Hypotéza by objasňovala vznik komplexu Gisr el-Mudir poblíž pyramidy, který s velkou pravděpodobností v systému zachycoval sedimenty a vodu. Ta poté měla putovat tunely až k samotnému mechanismu výtahu. Síla vody shromažďující se v centrální studni by se podle prohlášení využívala k pohybu stavebního materiálu šachtou nahoru a dolů. „Výtah by hrál při stavbě klíčovou roli. Jde o gigantické zařízení, které ukazuje, že voda byla oním palivem používaným při výstavbě pyramidy. Šachtou se pak materiál pohyboval v pravidelných plnicích a vyprazdňovacích cyklech, které umožnily kamenům stoupat na úroveň stavby podobně jako láva v sopce,“ tvrdí autoři výzkumu.

Práce vzbuzuje rozpaky kvůli neodbornosti a unáhleným závěrům

Autoři studie věří, že jejich výzkum změní historický pohled na stavbu Džoserovy pyramidy. Pouštějí se pak i do tak odvážných úvah, že nabourávají celou myšlenku pyramid jakožto staveb určených k pohřebním účelům. Ne všichni členové odborné společnosti jsou však těmto teoriím nakloněni. Historici například namítají, že se na studii přímo nepodíleli žádní egyptologové či archeologové, a autoři vlastně zpochybňují dosud známý význam pyramid jako pohřebních svatyní. Sami pak v práci uvádějí, že k potvrzení existence hydraulického systému by bylo nutné provést geologické studie a analýzy vzorků z klíčových oblastí.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší