Ve třetím čtvrtletí letošního roku vygenerovala Velká Británie celkově více energie z obnovitelných zdrojů, obzvláště z větrných turbín, než z fosilních paliv. Mezi ty patří hlavně ropa, zemní plyn a uhlí.
Od roku 1882, kdy byla v zemi otevřena první veřejná elektrická stanice, je to poprvé. Obnovitelná energie tak ukazuje, že se uplatnit v konkurenci s dřívějšími zdroji uplatnit může, nicméně Velká Británie má jednu velkou výhodu. Větrné turbíny umístěné v moři u pobřeží totiž dokáží vygenerovat velké množství elektřiny, protože tam fouká vítr prakticky neustále.
To na většině míst světa nehrozí.
Fosilní paliva ustupují, jádro ale také
Podle analýzy společnosti Carbon Brief vygenerovala obnovitelná energie ve třetím kvartálu 29,5 terawatthodin energie, zatímco u fosilních paliv šlo o 29,1 terawatthodin. Pravda, jde o relativně malý rozdíl, nicméně stále podstatný. Ještě v roce 2009, před deseti lety ve stejném kvartálu, totiž Spojené království vygenerovalo 60,4 TWh z fosilních paliv a jen 5,7 TWh z obnovitelných zdrojů.
Současný stav tak ukazuje, že se věci opravdu hýbou kupředu.
Kromě obnovitelných zdrojů a tradičních fosilních paliv je významným zdrojem také energie jaderná. Jaderné elektrárny jsou vysoce účinné, spolehlivé a prakticky čisté, největší problém spočívá v recyklaci nebo zbavení se jaderného odpadu (byť i na to už jsou metody a pracuje se na dalších) a v riziku kritické havárie. Černobylská katastrofa stále dokáže vyděsit. Při zachování bezpečnostních pravidel (které byly hrubě porušeny) však i při opravdu nebezpečné situaci, jaké byla svědkem třeba Fukušima, nedojde k větším poškozením. I v Japonsku ovšem zanedbali některá bezpečnostní opatření, při jejichž dodržení by ani při tak masivní přírodní katastrofě nedošlo k výraznějšímu poškození reaktoru.
Jaderná energie se však často dostává pod palbu jednotlivců i politiků ekologických stran, a řada zemí tak od jejich využívání upouští.
Z energie vyprodukované minulý rok v Británii pocházelo 20 % z větrných elektráren, 12 % z biomasy (která není zrovna ideálním zdrojem) a 6 % ze solárních panelů. Nejvíce větrné energie generuje Skotsko, pracuje dokonce na vybudování obřích bateriích, ve kterých by přebytečnou energii skladovalo pro pozdější využití nebo odprodej.
Zdroj: Carbon Brief, Engadget