Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) neustále překvapuje vědce i širokou veřejnost. Nejnovější snímky ukazují mladé hvězdy v ramenech spirálních galaxií a jejich vliv na vývoj těchto galaxií.
Spolupráce s názvem Physics at High Angular resolution in Nearby Galaxies (PHANGS), která je jedním z prvních vědeckých programů kolem JWST, se účastní více než 100 výzkumníků z celého světa. Teleskop se v rámci programu blíže podíval na 19 spirálních galaxií pomocí nástroje Mid-Infrared Instrument (MIRI), který může vidět skrz hustá mračna vesmírného plynu a prachu.
Kde neuspěl Hubble, uspěl Webb
Tým PHANGS studoval tyto galaxie pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu NASA a dalších nástrojů, ale nejranější fáze života hvězdy zůstala zahalená v mračnech plynu a vesmírného prachu.
„Oblasti, které jsou na Hubbleově snímku zcela tmavé, se na těchto nových infračervených snímcích ukazují do nejmenších detailů, což nám umožňuje studovat, jak prach v mezihvězdném prostředí pohlcuje světlo vznikajících hvězd a vyzařuje ho zpět do infračerveného záření, čímž osvětluje složitou síť plynu a prachu,“ uvedla členka týmu Karin Sandstromová z Kalifornské univerzity v San Diegu.
Výzkumníci jsou nadšeni, že mají příležitost studovat tvorbu hvězd a nově objevené struktury v 19 spirálních galaxiích, které zkoumají. Pozorování z JWST jim pomůže zjistit více o vývoji galaxií a vzniku mladých hvězd.
Zdroj: NASA JPL