Věděli jste, že má Neptun prstence? Vesmírný dalekohled Jamese Webba poslal zpět první snímky Neptunu, nejjasnější fotografie osmé planety od Slunce za více než 30 let, uvedla ve čtvrtek vesmírná agentura.
Nové snímky ukazují ostrý pohled na prstence ledového obra, uvedla NASA v tiskové zprávě. Některé z těchto prstenců nebyly spatřeny od roku 1989, kdy Neptun jako první sonda navštívil Voyager 2.
Slabé prstence jsme spatřili po 30 letech
Snímek z Webba rovněž ukazuje slabě viditelné prachové pásy kolem planety. „Od posledního pozorování těchto slabých prachových prstenců uplynulo již třicet let a je to poprvé, co jsme je viděli v infračerveném spektru,“ uvedla v prohlášení vědkyně Heidi Hammelová a pochválila kvalitu obrazu teleskopu.
Vědci byli doposud omezeni na používání pozemních dalekohledů, aby mohli pečlivě sledovat teplotu plynné planety. To má však díky atmosféře Země řadu úskalí.
Snímky přicházejí v době, kdy NASA řeší problém s Webbovým vesmírným dalekohledem. Vědci ve středu potvrdili, že dočasně pozastavili další pozorování teleskopem v jednom z módů poté, co byl zjištěn problém s jedním z nastavení jeho přístroje pro střední infračervenou oblast (MIRI).
Na Neptunu mrzne, patří mezi ledové obry
Neptun byl poprvé objeven v roce 1846 a nachází se 30krát dále od Slunce než Země. Je jednou ze dvou planet naší sluneční soustavy, které vědci označují jako ledové obry, druhou je Uran.
Zdroj: NASA