Western Digital zavře továrnu na HDD, vyrobí více SSD

Plotnové pevné disky jsou dnes stále ještě běžně rozšířené. Obvykle už ale jen jako dodatečné úložiště s velkou kapacitou, které slouží jako podpora pro SSD, na kterém běží operační systém a náročnější aplikace.

Serverový sektor je samozřejmě poněkud odlišný, ale co se týče spotřebitelského trhu, HDD odzvonilo, a to především ze ziskového hlediska. Potenciál růstu trhu nebo profitability je u HDD nulový, a i proto výrobců už moc nezbývá. Kromě Western Digital (WD) jde ještě o Seagate a Toshibu, která se nachází v obrovských finančních potížích po problémech s výstavbou jaderných elektráren po akvizici společnosti Westinghouse.

Tím to však končí a je velmi nepravděpodobné, že by se do výroby vrhla nová společnost nebo snad nějaký startup. Není k tomu důvod.

Zprávu o chystaném uzavření továrny WD v Malajsii v roce 2019 přinesl server The Register.

Zbývají tři výrobci, počet továren rychle klesá

WD kromě vlastní značky prodává ještě disky Hitachi, Seagate zase vlastní HDD Maxtor a Samsung (jihokorejský obr se místo toho věnuje DRAM pamětem a SSD diskům) a japonská Toshiba, ta má vlastních starostí dost.

Dalším problémem, upozorňuje TechRepublic, je postupné zavírání továren a mimo jiné jejich geografické umístění. V roce 2017 Seagate zavřel továrnu v čínském Su-čou, zbývající se nachází ve Wu-si v Číně a v thajském městě Nakhon Ratčasima (známém také jako Korat). Pokud WD skutečně uzavře továrnu v Malajsii, zbydou jí rovněž jen dvě, a obě v Thajsku – jedna v Bang Pa-Inu a jedna v Prachin Buri. Hitachi má továrnu v čínském Šen-čenu, Toshiba vyrábí disky na Filipínách.

Je však opět nutné zdůraznit, že s finančním stavem Toshiby je to všelijaké. Momentálně je ve fází postupného rozprodávání svých ziskovějších součástí (což jsou všechny kromě jaderné energetiky) a je možné, že se HDD byznysu buď zbaví, nebo s ním skončí.

Standardní HDD

Není jisté, zda jde opravdu o všechny zbývající továrny na výrobu HDD, nebo se někde nachází i další. Firmy nemají příliš důvod zveřejňovat kde přesně se co děje a reálných výrobních míst tak může být více než těchto šest výše jmenovaných. Pokud jich však skutečně zbývá tak málo (což je pravděpodobné), a tři z nich jsou v Thajsku, může to do budoucna znamenat problémy.

Thajsko totiž trpí na záplavy. V roce 2011 velké povodně silně ovlivnily trh s pevnými disky, kdy jejich cena prakticky přes noc narostla o přibližně dvojnásobek, a ještě dva roky o moc neklesla, než se produkce vrátila na původní hodnoty a s ní i ceny. V tu dobu se čtvrtina disků vyráběla právě v Thajsku; dnes je toto procento pravděpodobně ještě vyšší vlivem uzavírání továren WD a Seagate ve zbytku Asie.

Pokud se opravdu vyskytnou problémy v dodávkách HDD, bude běžný spotřebitel ovlivněn nejméně. Firmy a serverovny budou zasažený výrazně více, neboť spousta z nich na ně stále primárně spoléhá. Jestliže skutečně přijdou výpadky, lze také očekávat ještě větší rozšíření prodeje nevolatilních flashových paměťových úložišť a SSD.

Zdroj: TechRepublic

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Známe jméno kryptoměny Facebooku: Libra vyjde v roce 2020
Miniaturní japonský notebook se vejde do dlaně, výkonem překoná běžný počítač
Infrastruktura a průmysl pod útokem: Hackeři oťukávají bezpečnost továren a elektráren
Huawei už letos prodal přes 100 milionů telefonů, přibližuje se Applu

Překonáním hranice 200 milionů prodaných chytrých telefonů by se čínská firma přiblížila smartphonové dvojce Applu, který v minulém roce hlásil 215...

Zavřít