Western Digital zavře továrnu na HDD, vyrobí více SSD

Plotnové pevné disky jsou dnes stále ještě běžně rozšířené. Obvykle už ale jen jako dodatečné úložiště s velkou kapacitou, které slouží jako podpora pro SSD, na kterém běží operační systém a náročnější aplikace.

Serverový sektor je samozřejmě poněkud odlišný, ale co se týče spotřebitelského trhu, HDD odzvonilo, a to především ze ziskového hlediska. Potenciál růstu trhu nebo profitability je u HDD nulový, a i proto výrobců už moc nezbývá. Kromě Western Digital (WD) jde ještě o Seagate a Toshibu, která se nachází v obrovských finančních potížích po problémech s výstavbou jaderných elektráren po akvizici společnosti Westinghouse.

Tím to však končí a je velmi nepravděpodobné, že by se do výroby vrhla nová společnost nebo snad nějaký startup. Není k tomu důvod.

Zprávu o chystaném uzavření továrny WD v Malajsii v roce 2019 přinesl server The Register.

Obrázek: Western Digital zavře továrnu na HDD, vyrobí více SSD

Zbývají tři výrobci, počet továren rychle klesá

WD kromě vlastní značky prodává ještě disky Hitachi, Seagate zase vlastní HDD Maxtor a Samsung (jihokorejský obr se místo toho věnuje DRAM pamětem a SSD diskům) a japonská Toshiba, ta má vlastních starostí dost.

Dalším problémem, upozorňuje TechRepublic, je postupné zavírání továren a mimo jiné jejich geografické umístění. V roce 2017 Seagate zavřel továrnu v čínském Su-čou, zbývající se nachází ve Wu-si v Číně a v thajském městě Nakhon Ratčasima (známém také jako Korat). Pokud WD skutečně uzavře továrnu v Malajsii, zbydou jí rovněž jen dvě, a obě v Thajsku – jedna v Bang Pa-Inu a jedna v Prachin Buri. Hitachi má továrnu v čínském Šen-čenu, Toshiba vyrábí disky na Filipínách.

Je však opět nutné zdůraznit, že s finančním stavem Toshiby je to všelijaké. Momentálně je ve fází postupného rozprodávání svých ziskovějších součástí (což jsou všechny kromě jaderné energetiky) a je možné, že se HDD byznysu buď zbaví, nebo s ním skončí.

Obrázek: Western Digital zavře továrnu na HDD, vyrobí více SSD

Standardní HDD

Není jisté, zda jde opravdu o všechny zbývající továrny na výrobu HDD, nebo se někde nachází i další. Firmy nemají příliš důvod zveřejňovat kde přesně se co děje a reálných výrobních míst tak může být více než těchto šest výše jmenovaných. Pokud jich však skutečně zbývá tak málo (což je pravděpodobné), a tři z nich jsou v Thajsku, může to do budoucna znamenat problémy.

Thajsko totiž trpí na záplavy. V roce 2011 velké povodně silně ovlivnily trh s pevnými disky, kdy jejich cena prakticky přes noc narostla o přibližně dvojnásobek, a ještě dva roky o moc neklesla, než se produkce vrátila na původní hodnoty a s ní i ceny. V tu dobu se čtvrtina disků vyráběla právě v Thajsku; dnes je toto procento pravděpodobně ještě vyšší vlivem uzavírání továren WD a Seagate ve zbytku Asie.

Pokud se opravdu vyskytnou problémy v dodávkách HDD, bude běžný spotřebitel ovlivněn nejméně. Firmy a serverovny budou zasažený výrazně více, neboť spousta z nich na ně stále primárně spoléhá. Jestliže skutečně přijdou výpadky, lze také očekávat ještě větší rozšíření prodeje nevolatilních flashových paměťových úložišť a SSD.

Zdroj: TechRepublic

Obrázek: Zemřel antivirový magnát John McAfee
Zemřel antivirový magnát John McAfee
Obrázek: Životopis už nebude potřeba: Český startup Nelisa vám najde práci díky analýze dat
Životopis už nebude potřeba: Český startup Nelisa vám najde práci díky analýze dat
Obrázek: 38 projektorů, 100 let historie. Národní muzeum multimediálně
38 projektorů, 100 let historie. Národní muzeum multimediálně
Obrázek: Mobilní duopol? Apple a Google už zkoumají i Britové
Mobilní duopol? Apple a Google už zkoumají i Britové
Obrázek: Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Obrázek: Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Obrázek: I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
Obrázek: Nejde vám otevřít poškozené PDF? Soubor můžete snadno opravit
Nejde vám otevřít poškozené PDF? Soubor můžete snadno opravit
Obrázek: Huawei už letos prodal přes 100 milionů telefonů, přibližuje se Applu
Huawei už letos prodal přes 100 milionů telefonů, přibližuje se Applu

Překonáním hranice 200 milionů prodaných chytrých telefonů by se čínská firma přiblížila smartphonové dvojce Applu, který v minulém roce hlásil 215...

Zavřít