Zatím není známo, na čí přesně straně je problém, ale jasné je, že se něco nepovedlo a je možné, že problémy hned tak nepřejdou. Naštěstí není těžké je vyřešit.
„Služba Windows Update nemůže vyhledat aktualizace, protože tato služba není spuštěna,“ i takto může znít problém s aktualizacemi ve Windows 10.
Část uživatelů Windows 10 není v současné době schopna aktualizovat systém, integrovaný antivirový software Defender, stahovat či spouštět některé aplikace Microsoftu z oficiálního Storu a někdy ani instalovat nový systém.
Odkud přesně pramení příčina není jasné, dotýká se totiž jen některých verzí Windows u zdánlivě náhodných uživatelů; podle některých uživatelů za vše může jejich poskytovatel připojení, ovšem to by se chyba neobjevovala celosvětově. Útěchou alespoň je, že se nyní neřítí žádná větší aktualizace.
Samotný problém zřejmě souvisí s DNS adresami a jejich nastavením. Jak tedy situaci řešit? Možností je několik. Doporučujeme je však hlavně zkušenějším uživatelům, ostatním doporučujeme vyčkat na nápravu ze strany Microsoftu.
Psali jsme o Windows 10:
- Naše počítače budou rychlejší, díky nové funkci ve Windows 10
- Nefunguje vám Windows Media Player? Nejhorší aktualizace Windows 10 v historii
- Nová funkce Windows 10: Sandbox ochrání PC před nebezpečnými aplikacemi
Restart routeru a manuální nastavení DNS serveru
Nejjednodušší možností, která však může pomoci, je prostý restart routeru; některé uživatelé hlásí, že jim toto na opravu problémů stačí.
Pokud toto nepomůže, mělo by stačit pro aktualizace použít veřejné DNS servery Googlu.
1. Pomocí klávesové zkratky Win + X si zapněte nastavení a jděte do „Síť a internet“.
2. Následně pod „Změnit vaše síťové nastavení“ klikněte na „Změnit možnosti adaptérů“.
3. Následně už jen vyberte síť, ke které jste připojeni, a zvolte vlastnosti. Najděte v tabulce položku „Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4)“ a opět klepněte na vlastnosti.
4. Zvolte „Použít následující adresy serverů DNS“ a do upřednostňovaného vložte 8.8.8.8, do alternativního pak 8.8.4.4 – to jsou právě zmiňované DNS servery Googlu.
Jednoduché dočasné řešení by mělo problémy s aktualizacemi vyřešit; a až Microsoft vše opraví, můžete si zpět nastavit automatickou volbu DNS serverů.
Pokud už máte IPv6, je proces téměř identický, jen jakožto server zadáte 2001:4860:4860::8888 a jako alternativní 2001:4860:4860::8844. Opětovně jde o DNS adresy Googlu.
Pokud máte standardně pevně nastavený DNS server, důrazně doporučujeme si jej v každém případě zapsat a uložit a po vyřešení problémů vrátit nazpět.