Můžeme efektivně zachytávat a ukládat oxid uhličitý ve velkém? Podle nové studie ano

Nová studie švýcarských vědců demonstrovala, že zachytávání a ukládání oxidu uhličitého do betonového kameniva nebo přírodních nádrží má smysl. Tyto metody jsou nejen technicky proveditelné, ale i šetrné k životnímu prostředí.

Klimatický summit COP28 v Dubaji skončil dohodou o omezení spalování fosilních paliv, což znamená postupné snížení těžby a spotřeby, nikoli postupné ukončení těchto procesů. Dokument počítá s dalšími nástroji při cestě k uhlíkové neutralitě.

Návrh dohody zahrnuje odklon od fosilních paliv v energetickém systému řádným, rovnocenným a spravedlivým způsobem do roku 2050 a ztrojnásobení kapacity obnovitelných zdrojů energie do roku 2030.

Obrázek: Můžeme efektivně zachytávat a ukládat oxid uhličitý ve velkém? Podle nové studie ano

Lodní kontejnerová doprava znečišťuje klima, odpadní oxid uhličitý by ale šlo přepravovat potrubím. Zdroj: Unsplash

Cílem je omezit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální úrovní a dosáhnout čisté nuly, přestože nějakou měrou stále zpracovávat fosilní paliva budeme. Text však ještě zmiňuje investice do technologií na zachytávání a ukládání oxidu uhličitého.

Tyto technologie jsou zatím velice nákladné, přičemž ve velkém měřítku se zatím neosvědčily. Švýcarští experti z ETH Zurich však podle serveru Futurity ukázali, že jsou tyto metody nejen technicky proveditelné, ale i šetrné ke klimatu.

Tým pro svou studii využil emise z čističky odpadních vod v Bernu. Ty zachytil a buď uložil v recyklovaném betonovém kamenivu ve Švýcarsku nebo v geologické nádrži na Islandu. Analyzoval přitom celý cyklus procesu.

Dosáhneme čisté nuly?

Cyklus zahrnoval zachycení, mineralizaci, uložení a transport tohoto plynu. Vědci spočítali, kolik skleníkových plynů při tomto procesu vznikne. V obou případech množství uloženého oxidu uhličitého emise z dopravního řetězce výrazně zastínilo.

Při skladování do betonového kameniva byla účinnost (poměr mezi uloženými a novými emisemi) 90 procent a v případě geologické nádrže 80 procent. Výsledky však lze v budoucnu ještě zlepšit, upozornili experti.

Obrázek: Můžeme efektivně zachytávat a ukládat oxid uhličitý ve velkém? Podle nové studie ano

Dohoda na COP28 počítá i se ztojnásobením objemu obnovitelných zdrojů energie pro elektrickou síť. Foto: Unsplash

Tyto emise jsou produktem přepravy kontejnerů lodní a železniční dopravou. Pokud bychom začali v budoucnu přepravovat odpadní oxid uhličitý ve velkém, ideálním řešením by byla podle odborníků síť potrubí vybudovaná pro jeho transport.

Potrubí se vyplatí ještě z jiného důvodu. Vědci měli při přepravě odpadního plynu na Island regulační potíže. Vzhledem k tomu, že šlo o vůbec první případ přeshraniční přepravy oxidu uhličitého ve formě odpadu, se není čemu divit.

Pokud tedy bude chtít svět zachytávat a skladovat oxid uhličitý ve velkém (pomineme-li návrh vybudovat potrubí pro přepravu), budou se muset jednotlivé státy vzájemně dohodnout na jasných předpisech.

Zdroje: Futurity

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Miliardář Jeff Bezos buduje v hoře gigantické hodiny, mají tikat 10 000 let
1,02 petabitu za sekundu: Japonský rekord odpovídá stažení 30 Netflixů za sekundu
Vědci objevili nový materiál, který porušuje fyzikální zákony
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Hrozba týdne #2: Podvod s „hlasováním“ vás připraví o přístup k WhatsAppu
Užitečný prompt #1: Dejte tohle zadání ChatGPT a donutí vás se nad sebou zamyslet
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?