Názory se různí, předpovědi liší: některé průzkumy předpokládají jen minimální úbytek pracovních pozic, jiné mají za to, že je nahradí nové možnosti práce. Aktuální studie z Brookings Institute však hlásí ztrátu zaměstnání až u 25 % americké pracovní síly.
Vysoké riziko nahrazení pracovního místa automatizací má celá čtvrtina pracovního trhu v USA, což je jedno z nejvyšších dosud zveřejněných čísel. V takovém případě by šlo již o značně chaotickou záležitost, byť stále se slabšími následky než průmyslová revoluce 18. a 19. století. Globální ekonomika a nezaměstnanost by však byla ovlivněna znatelně.
Logistika, příprava jídla, výroba a administrativa jsou na vrcholu žebříčku rizikových povolání; robotika a umělá inteligence by v těchto odvětvích měly nahradit až 70 % úkonů. Fyzická práce a sběr dat jsou, nepřekvapivě, ohroženy nejvíce.
Nejhorší dopady by automatizace měla mít na méně vzdělané a chudší vrstvy obyvatelstva – což, opět, nepatří mezi překvapující výsledky studie. Podle studie však patří mezi potenciálně silněji postiženou skupinu také mladí lidé s malými pracovními zkušenostmi.
Zánik, nebo přinejmenším transformaci pracovních pozic, je nutné očekávat napříč průmyslovými odvětvími po celém světě. Zároveň je ovšem pravděpodobný vznik nových zaměstnání a rozvoj stávajících, neboť vzrůstající počet strojů a jejich schopností bude vyžadovat kvalifikované pracovníky, kteří se o ně budou schopni postarat.