Příliš rychlá závislost na 100% obnovitelné energii hrozí ekologickou katastrofou; máme recyklovat, říká studie

Problém tkví ve výrazně zvýšené poptávce po vzácných kovech, kterých je ale omezené množství a jejich těžba obvykle není zrovna šetrná vůči životnímu prostředí.

Problém tkví ve výrazně zvýšené poptávce po vzácných kovech, kterých je ale omezené množství a jejich těžba obvykle není zrovna šetrná vůči životnímu prostředí.

Postupné změny v dlouhém časovém horizontu

Aby lidé dokázali udržet průměrný teplotní růst pod 1,5 stupni celsia, stále častěji se mluví o obnovitelných zdrojích či elektrických automobilech. Jenže jejich výroba – obzvláště tedy lithium-iontových baterií – je podmíněna kovy typu kobalt nebo lithium.

Obrázek: Příliš rychlá závislost na 100% obnovitelné energii hrozí ekologickou katastrofou; máme recyklovat, říká studie

Zvýšená poptávka po nich při rapidním zvyšování závislosti na obnovitelné energii však může rychle vyčerpat zásoby kovů na Zemi, což na oplátku může vést k velmi problémovým sociálním a ekologickým důsledkům. Představte si svět bez lithia nebo kobaltu.

Studie pochází z dílny vědců z Institutu pro obnovitelnou energii na University of Technologii v Sydney, která patří mezi významné vysokoškolské organizace v Austrálii.

Problematická je těžba vzácných kovů i z hlediska lidských práv. Až 60 % kobaltu kupříkladu pochází z Demokratické republiky Kongo, která čelí obviněním z využívání dětské práce při těžbě kovu. Celkem se vědci zaměřili na 14 vzácných kovů, včetně těch používaných v bateriích, elektrických automobilech, slunečních panelech a větrných turbínách (např Tellurium).

Obrázek: Příliš rychlá závislost na 100% obnovitelné energii hrozí ekologickou katastrofou; máme recyklovat, říká studie

Podle výzkumu je nejlepším předpokladem odvrácení klimatické katastrofy recyklace. Tyto změny však z velké části spočívají na lidnatých asijských zemích, USA a dalších celkách, které nejsou v recyklování příliš důsledné. V ČR s tím bohužel příliš neuděláme, změna je na jednotlivých vládách.

Jiné metody kontroly globálního oteplování spočívají kupříkladu v geoinženýrství – které je však potenciálně nebezpečné a ve chvíli, kdy s ním začneme, nebudeme moci přestat. Existují však i bizarnější metody.

Zdroj: Earthworks, Engadget

 

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší