K zachytávání přední části rakety Falcon 9 společnosti SpaceX, která chrání satelity a další náklad dopravovaný na oběžnou dráhu, využívá Elon Musk speciální loď. Jmenuje se Mr. Steven a má na sobě připevněnou velkou síť.
Problém lodi Mr. Steven (nyní mám drobný problém, zda ji oslovovat jako loď, nebo jej oslovovat jako Stevena) spočíval v tom, že síť, která má kuželovitý předek raket zachytávat, byla příliš malá. Reálně se totiž lodi ještě nepodařilo nic zachytit. To se ovšem má změnit, Elon Musk Mr. Stevena opatřil novou sítí s ještě většími rozměry.
Mr. Steven (nyní Ms. Tree) hodlá uspět, šanci dostane ještě v červenci
Primárně má loď zachytávat přední kuželovitou část rakety Falcon 9, která chrání drahocenný náklad posílaný do vesmíru, tedy takzvaný aerodynamický kryt. Ten se na oběžné dráze oddělí a jeho zbytky dopadnou v řízeném pádu zpět na Zem. U jiných raket zbytky prostě jen popadají do oceánu a nikdo nic neřeší, SpaceX se však snaží dlouhodobě přijít na způsob, jak již použité části zachytit a znovu využít.
Je to snaha dosti logická – rakety nejsou levná záležitost, a i menší části lze znovu použít. A protože stojí miliony dolarů, jde o značnou finanční úsporu.
Mr. Steven—now with more net. SpaceX’s fairing recovery vessel has been fitted with a 4x larger net ahead of its next recovery attempt targeted for later this month. https://t.co/cjXvzg1H70 pic.twitter.com/AdAwPP30OU
— SpaceX (@SpaceX) July 13, 2018
Kuželovitý předek rakety se ještě ve vesmíru oddělí na dvě poloviny a ty pak pomocí malých motorů zpomalují svůj pád na Zem ve spolupráci se speciálními malými padáčky. Jakmile se oba kusy přiblíží, má alespoň jednu z částí rakety zachytit právě Mr. Steven. byť se mu to zatím nepodařilo, SpaceX mu i nadále věří.
Další pokus o zachycení zbytku rakety má bílošedý elegán Mr. Steven absolvovat již ke konci tohoto měsíce. Věřím, že nejsem sám, kdo sympatické, 62metrové lodi přeje úspěch. A když ne, vždy je tu možnost ještě zvětšit její síť…
A better view of Mr. Steven. Sporting a grey GO logo, he is actually rather sleek sitting in @PortCanaveral pic.twitter.com/46JbHncKY4
— Julia Bergeron (@julia_bergeron) November 2, 2017
Se znovuvyužíváním raket má SpaceX bohaté zkušenosti. Firma se dlouhodobě snaží o to, aby přinejmenším první stupně jejich raket dokázaly po vzletu znovu přistát na určených plošinách. Celkově si SpaceX v tomto ohledu připsalo hned několik podstatných úspěchů.
Aspoň rozměry té sítě jste mohl vygooglit a napsat. Obrázek té lodi jsem našel až klinutím na citované texty z facebooku. Co tak tento obrázek Přední část rakety, kterou se snaží zachránit, není jen kuželovitá a říká se jí aerodynamický kryt. Také jste mohl zmínit jeho obrovskou velikost a taky… Číst více »
Aerodynamický kryt doplněn, děkuji. Jak jsem hledal při psaní textu, rozměry sítě nejsou zatím veřejně známy, pokud se mi podaří obdržet informaci přímo od SpaceX, vložím ji do budoucího článku o lodi. Nechci se pouštět do nekvalifikovaných odhadů.
Promiňte, ale takové bludy napsat, tak se vážně stydím, rychle to smažu a již nikdy více o této problematice psát nebudu. Je smutné, že dneska může psát skutečně každý, kdo se dostane ke klávesnici.
A jak je to, u tak rozměrné sítě, se stabilitou celé lodi; nemůže se převrátit, obzvláště při přijmutí zásilky?