Americká FBI varovala firmy v oblasti zemědělství před hrozícím nárůstem ransomwarových útoků.
Prozatím se varování týká pouze několika velkých ekonomik, v budoucnu se však může dotknout i českých farmářů – kybernetické trendy se do Evropy často se zpožděním přelijí. Analýzou se zabývala spojená skupina odborníků z USA, Velké Británie a Austrálie.
Lákavý cíl
Ransomwarové gangy vidí podle FBI v zemědělství lukrativní cíl: Zemědělci technologie využívají hojně, zároveň ale musí striktně dodržovat termíny a často velmi krátké časové úseky. Pro útočníky se tím zvyšuje pravděpodobnost, že oběť zaplatí za dešifrovací klíč.
Pravděpodobnost, že oběť zaplatí výkupné, je pro ransomware útoky nejdůležitějším kritériem. O to raději si proto hackeři vybírají průmyslová odvětví, kde jde o každou minutu.
Stupňování kybernetických útoků
Vyšší míru útoků FBI zaznamenává od roku 2021, obzvláště na jaře a na podzim, kdy mají zemědělci obzvláště napilno. Útoky provádí význačné ransomware skupiny skrze nejnovější typy ransomwaru.
Poslední velký útok na zemědělskou firmu v USA se uskutečnil v březnu 2022, probíhat by měly i dál během roku a další velká vlna ransomware pravděpodobně přijde v září.
Výhodou Česka je, že firmy v zemi obvykle odmítají za ransomware zaplatit; Češi jsou v tomto překvapivě disciplinovaní, a vedou si viditelně lépe než zbytek Evropy či USA. Naše republika je však přesto oblíbeným terčem všemožných útočníků.
Nejlepší obranou proti ransomwaru je kvalitní kybernetické zabezpečení, proškolení zaměstnanci schopní rozpoznat i sofistikovaného spear-phishingové útoky a další sociální inženýrství, a pravidelné, robustní zálohování.