Výzkumníci objevili metodu, díky níž dokáží vytvářet živý materiál podobný betonu schopný absorbovat oxid uhličitý a přeměnit jej na vápenec, který je běžnou součástí stavebních materiálů. Pomáhají jim při tom bakterie.
Vědci použili bakterie rodu Synechococcus (druh sinic) a podle zveřejněných informací z výzkumu dosáhli fascinujících úspěchů. Materiál prokázal unikátní vlastnosti pro budoucí stavbu objektů jen za využití písku, oxidu uhličitého (ten bakterie absorbují a přeměňují na vápenec) a vody.
Proces začíná vložením kolonií bakterií do směsi písku a speciálního gelu. Bakterie následně absorbují okolní oxid uhličtý a vytváří uhličitan vápenatý, který se váže na písek. Díky použitým bakteriím materiál doslova roste. Podle vědců je proces podobný, jako když stavíte hrady z písku. Zde je však výsledek mnohem trvalejší. Výsledný materiál je pevný jako běžné stavební materiály používané ve stavebnictví.
Za vhodných podmínek lze využít zmíněného růstu materiálu k vytváření dalších a dalších cihel „přírodní cestou“. Bakterie se množí exponenciálně a při správných podmínkách může být podobný růst rychlejší cesta, než výroba cihel jednu po druhé.
Materiál se navíc dokáže při poškození sám zacelit a díky pohlcování oxidu uhličitého by mohlo jít o jeden ze zajímavých prvků pro řešení globálního oteplování.
Za vývojem stojí mj. agentura DARPA, která dodává technologie a zbraně různým složkám Armády USA.
Zdroj: Slashgear