Lidé vystavení většímu znečištění ovzduší měli horší průběh nemoci covid-19, zjistili belgičtí vědci. Zvýšila se u nich rizika, že skončí na jednotce intenzivní péče a na nemocničním lůžku strávili o čtyři dny déle. Jejich studie upozorňuje na zvyšující se rizikovost pandemií ve znečištěném prostředí.
Již dřívější studie naznačily, že znečištění ovzduší zhoršuje průběh nemoci covid-19. Vědci však došli k těmto výsledkům sledováním celých skupin. Práce belgického týmu se naopak zaměřila na jednotlivce, díky čemuž brala v potaz kolísání hladin znečištění.
Pacienti měření ve studii měli podle výsledků zveřejněných v časopise European Respiratory Journal 36procentní riziko, že skončí na jednotce intenzivní péče. V nemocnici navíc strávili o čtyři dny déle.
To se rovná o deset let starším pacientům, napsal s odkazem na studii deník The Guardian. Jiná práce dánských expertů navíc zjistila, že pacienti s covidem-19 žijící ve znečištěném prostředí mají 23procentní riziko úmrtí.
Snižování znečištění jako lék
Vědci sledovali 300 pacientů s covidem hospitalizovaných v období od května 2020 do března 2021. Míru vystavení jemným částicím, oxidu dusičitému a sazím určili odborníci měřením krve u každého jedince zvlášť.
Studie zohlednila další faktory související s rizikem horšího průběhu covidu a úmrtí, včetně tělesné hmotnosti a pohlaví. Také z ní vyplynulo, že snížení znečištění se rovná 40 až 80 procentům přínosů léků užívaných při léčbě covidu.
„Snížení znečištění ovzduší, i když třeba jen na relativně nízké úrovni, zvyšuje zdraví obyvatel a činí je méně náchylnými k budoucím pandemiím,“ řekl profesor z Hasselt University Tim Nawrot.
Rizika během dalších pandemií
„Tyto výsledky ukazují, jak může znečištění ovzduší ohrozit náš imunitní systém a zanechat nás zranitelnými. Snížení tohoto znečištění by mělo být jádrem preventivních opatření pro současné a budoucí pandemie,“ doplnila hlavní autorka dánské práce Zorana Jovanovic Andersen z Kodaňské univerzity.
Jemné částice a další toxické látky v ovzduší oslabují imunitní systém a zvyšují rizika respiračních nemocí a zánětu v plicích, což může zhoršit průběh nově příchozích chorob, jako je covid-19, ale i chřipka.
V belgické i dánské studii navíc byly úrovně znečištění pod zákonnými normami EU, což ještě zvyšuje naléhavost tohoto problému. Ze studie vyplývá, že snížením znečištění ovzduší snížíme i dopady budoucích pandemií na lidské zdraví.