V červenci si připomínáme výročí odchodu zvukového génia, který způsobil revoluci v oblasti reprodukce hudby. Profesor Amar Bose, jehož touha přenést zážitek z koncertního sálu do obývacího pokoje změnila svět audio technologií, nás opustil 12. července 2013. Odkaz zakladatele značky Bose je však mnohem významnější, než by se mohlo na první pohled zdát.
Z opravny rádií na MIT
Amar G. Bose, narozený v roce 1929 v Filadelfii, projevoval zájem o elektroniku už od mládí. V domě svých rodičů vybudoval úspěšnou opravnu rádií, což přesvědčilo jeho otce, aby ho i za cenu zadlužení poslal studovat na prestižní Massachusetts Institute of Technology (MIT). Toto rozhodnutí se ukázalo jako klíčové pro budoucnost mladého Amara i celého audio průmyslu.
Boseho vztah s MIT trval celý život. Po získání doktorátu zde 45 let přednášel a zároveň zde založil výzkumné centrum, které se stalo kolébkou mnoha inovací v oblasti akustiky.
Nejlepší audio systém své doby Bosemu nestačil
Boseho láska k živé hudbě ho vedla k nákupu nejkvalitnějšího audio systému své doby. Nespokojenost s jeho výkonem ho přiměla k výzkumu akustiky koncertních sálů. Jeho klíčový objev, že více než 80 % vnímaného zvuku v sále přichází k uším po odrazech, vedl k vytvoření legendárního reproduktoru Bose 901.
Tento systém, využívající osm reproduktorů směřujících dozadu a jeden dopředu, dokázal věrně napodobit akustiku koncertního sálu. Bose 901 se stal okamžitým hitem a položil základy pro budoucí úspěch společnosti Bose Corporation, založené v roce 1964.
Aktivní potlačení okolního hluku (ANC) pro všechny
Další revoluci Bose způsobil v oblasti aktivního potlačení hluku (ANC). Původně vyvinutá pro letecký průmysl, tato technologie našla cestu do spotřebitelských produktů prostřednictvím sluchátek Bose QuietComfort. Tato inovace změnila způsob, jakým lidé poslouchají hudbu v hlučném prostředí, a inspirovala celý průmysl k následování.
V oblasti profesionálního ozvučení Bose systémy najdeme na prestižních místech jako je Sixtinská kaple ve Vatikánu nebo olympijský stadion v Pekingu.
Nejen zvuk, ale i pohodlné automobily
Bose Corporation se neomezila pouze na domácí audio. Společnost se prosadila v automobilovém průmyslu, kde její systémy využívají prémiové značky jako Porsche, Cadillac a Ferrari.
Zajímavou inovací jsou také elektromagnetické tlumiče, které společnost Bose ukázala po 20 letech vývoje v roce 2024. Ty způsobily značné pozdvižení, neboť překonávají všechna dosavadní řešení. Zatím se však kvůli své velikosti a ceně nestihly rozšířit. Patenty odkoupila společnost ClearMotion, která technologii dodala do prvních vozidel značky NIO poměrně nedávno.
Odkaz žije dál
Amar Bose nebyl jen úspěšným podnikatelem, ale i filantropem. V roce 2011 daroval většinu akcií Bose Corporation MIT, s podmínkou, že dividendy budou použity na podporu vzdělávání a výzkumu. Tento krok zajistil, že Boseho odkaz bude pokračovat v inspirování nové generace inženýrů a vědců.
I po jedenácti letech od Boseho odchodu společnost pokračuje v inovacích. Nedávno představené Bose Ultra Open Earbuds kombinují špičkovou audio technologii s elegantním designem připomínajícím šperk.
Amar Bose změnil způsob, jakým vnímáme a posloucháme zvuk. Jeho filozofie „lepší zvuk prostřednictvím výzkumu“ zůstává hnací silou společnosti i dnes. V době, kdy je trh přesycen audio produkty, značka Bose stále vyniká díky své neúnavné snaze o inovace a kvalitu. Odkaz Amara Bose tak žije dál, inspiruje nové generace a neustále posouvá hranice možností nejen v oblasti reprodukce zvuku.
Zdroj: Bose Corporation