Zvukový vizionář Amar Bose změnil způsob, jakým posloucháme hudbu

V červenci si připomínáme výročí odchodu zvukového génia, který způsobil revoluci v oblasti reprodukce hudby. Profesor Amar Bose, jehož touha přenést zážitek z koncertního sálu do obývacího pokoje změnila svět audio technologií, nás opustil 12. července 2013. Odkaz zakladatele značky Bose je však mnohem významnější, než by se mohlo na první pohled zdát. 

Z opravny rádií na MIT

Amar G. Bose, narozený v roce 1929 v Filadelfii, projevoval zájem o elektroniku už od mládí. V domě svých rodičů vybudoval úspěšnou opravnu rádií, což přesvědčilo jeho otce, aby ho i za cenu zadlužení poslal studovat na prestižní Massachusetts Institute of Technology (MIT). Toto rozhodnutí se ukázalo jako klíčové pro budoucnost mladého Amara i celého audio průmyslu.

Obrázek: Zvukový vizionář Amar Bose změnil způsob, jakým posloucháme hudbu

Amar Gopal Bose zemřel 12. července 2013 ve věku 83 let. Během svého života stihl změnit audio průmysl. Foto: Se souhlasem Bose Corporation

Boseho vztah s MIT trval celý život. Po získání doktorátu zde 45 let přednášel a zároveň zde založil výzkumné centrum, které se stalo kolébkou mnoha inovací v oblasti akustiky.

Nejlepší audio systém své doby Bosemu nestačil

Boseho láska k živé hudbě ho vedla k nákupu nejkvalitnějšího audio systému své doby. Nespokojenost s jeho výkonem ho přiměla k výzkumu akustiky koncertních sálů. Jeho klíčový objev, že více než 80 % vnímaného zvuku v sále přichází k uším po odrazech, vedl k vytvoření legendárního reproduktoru Bose 901.

Tento systém, využívající osm reproduktorů směřujících dozadu a jeden dopředu, dokázal věrně napodobit akustiku koncertního sálu. Bose 901 se stal okamžitým hitem a položil základy pro budoucí úspěch společnosti Bose Corporation, založené v roce 1964.

Bose 901 byl významným milníkem na cestě k perfektnímu zvuku. Foto: Se souhlasem Bose Corporation

Aktivní potlačení okolního hluku (ANC) pro všechny

Další revoluci Bose způsobil v oblasti aktivního potlačení hluku (ANC). Původně vyvinutá pro letecký průmysl, tato technologie našla cestu do spotřebitelských produktů prostřednictvím sluchátek Bose QuietComfort. Tato inovace změnila způsob, jakým lidé poslouchají hudbu v hlučném prostředí, a inspirovala celý průmysl k následování.

V oblasti profesionálního ozvučení Bose systémy najdeme na prestižních místech jako je Sixtinská kaple ve Vatikánu nebo olympijský stadion v Pekingu.

Nejen zvuk, ale i pohodlné automobily

Bose Corporation se neomezila pouze na domácí audio. Společnost se prosadila v automobilovém průmyslu, kde její systémy využívají prémiové značky jako Porsche, Cadillac a Ferrari.

Zajímavou inovací jsou také elektromagnetické tlumiče, které společnost Bose ukázala po 20 letech vývoje v roce 2024. Ty způsobily značné pozdvižení, neboť překonávají všechna dosavadní řešení. Zatím se však kvůli své velikosti a ceně nestihly rozšířit. Patenty odkoupila společnost ClearMotion, která technologii dodala do prvních vozidel značky NIO poměrně nedávno.

Odkaz žije dál

Amar Bose nebyl jen úspěšným podnikatelem, ale i filantropem. V roce 2011 daroval většinu akcií Bose Corporation MIT, s podmínkou, že dividendy budou použity na podporu vzdělávání a výzkumu. Tento krok zajistil, že Boseho odkaz bude pokračovat v inspirování nové generace inženýrů a vědců.

I po jedenácti letech od Boseho odchodu společnost pokračuje v inovacích. Nedávno představené Bose Ultra Open Earbuds kombinují špičkovou audio technologii s elegantním designem připomínajícím šperk.

Obrázek: Zvukový vizionář Amar Bose změnil způsob, jakým posloucháme hudbu

Bose Ultra Open Earbuds jsou futuristický počin s otevřenou konstrukcí. Foto: Se souhlasem Bose Corporation

Amar Bose změnil způsob, jakým vnímáme a posloucháme zvuk. Jeho filozofie „lepší zvuk prostřednictvím výzkumu“ zůstává hnací silou společnosti i dnes. V době, kdy je trh přesycen audio produkty, značka Bose stále vyniká díky své neúnavné snaze o inovace a kvalitu. Odkaz Amara Bose tak žije dál, inspiruje nové generace a neustále posouvá hranice možností nejen v oblasti reprodukce zvuku.

Zdroj: Bose Corporation

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?